حجت الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس با رادیو تهران در خصوص نماز جمعه مصاحبه کرد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، در پی لغو نماز جمعه، حجت الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس با رادیو تهران در خصوص نماز جمعه مصاحبه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار، امام جمعه شهرستان قدس در گفت وگو با رادیو تهران اظهار داشت: نماز جمعه مانند حج، فریضه‌ای عبادی سیاسی است و از الطاف الهی به ملت ایران است. به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نماز جمعه قلب فرهنگی شهر است و این جایگاه ارزنده و اثرگذار و موکد آن را نشان می‌دهد.

وی افزود: با توجه به اهمیت بالای نماز جمعه در مواقع خاص که تزاحمی میان اهم و مهم پیش می‌آید، یعنی برگزاری نماز جمعه است اما اهمیت بیشتر حراست از جان مردم میشود، و خطری به‌نام ویروس کرونا در جامعه منتشر می‌شود و مسئولان و متخصیص امر توصیه میکنند که نباید اجتماعات زیاد شکل بگیرد، در این حال مصلحت بر اهمیت سلامتی مردم است.
خطیب نماز جمعه شهرستان قدس گفت: دین اسلام، دینی به روز و با توجه به زمان و مکان است. فقهای اسلامی نیز در طول تاریخ همیشه بر این فتوا بوده‌اند که اگر عبادات با حفظ جان انسان‌ها در تزاحم باشد، حفظ جان مقدم است. مانند روزه که برای مریض واجب نیست یا استفاده از آب در وضو گرفتن برای کسی که آب برای او ضرر دارد که باید تیمم کند.
وی با اشاره به لغو برگزاری نماز جمعه در سراسر کشور ادامه داد: همانطور که نماز جمعه در راس همه امور است و حفظ جان انسان‌ها نیز در راس همه امور است و نماز جمعه پیش قدم و پیشتاز است. به همین منظور از سوی شورای سیاستگزاری نماز جمعه، نماز جمعه این هفته موقتا تعطیل شد.
حجت الاسلام والمسلمین جوکار ضمن تشکر از زحمات پزشکان و پرستاران به‌عنوان جهادگران و مدافعان حریم سلامت، در توصیه به مردم افزود: مردم در مقابله با این بیماری اعتماد و توکل به خدا داشته و روحیه خود را حفظ کنند. ماه رجب، فرصت مناسب برای بهره‌برداری از معنویات است و با خواندن دعا و راز و نیاز و استغفار از این زمان نورانی استفاده شود.

وی با تاکید بر دادن صدقه در این ایام گفت: با مشارکت و همکاری مردم شهرستان قدس، تعداد ۵ راس گوسفند به نیت سلامتی مردم، قربانی و میان نیازمندان توزیع شد.

امام جمعه شهرستان قدس تصریح کرد: برای مقابله با ویروس کرونا توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنیم تا بتوانیم کرونا را شکست دهیم.

انتهای پیام/

 

  • نویسنده : میراحمدی