بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

بخشیدن بدون تقاضا از صفات انسانهای کریم است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، حجت الاسلام و المسلمین جوکار، امام جمعه شهرستان قدس در جشن حمایت از زندانیان که به مناسبت ولادت با سعادت امام حسن مجتبی(ع) و به همت انجمن حمایت از زندانیان برگزار شد، با اشاره به کرامات امام حسن(ع) اظهار داشت: در روایات چهار نمونه انسان سخی و بخشنده، انسان کریم و بزرگوار، انسان بخیل و دست بسته و انسان لئیم و پست معرفی شده اند.

وی افزود: انسان سخاوتمند، کسی است که آنچه دارد هم خود استفاده کرده و هم به دیگران می دهد. انسان کریم، کسی است که خود کمتر مصرف کرده و با ایثار، دیگران را بر خود مقدم می دارد همان گونه که در شأن اهل بیت(ع) نیز نازل شد که بهترین نمونه نیکی کردن است. انسان بخشنده در مقابل تقاضا می بخشد و انسان کریم بدون تقاضا آنچه دارد می بخشد.

امام جمعه ادامه داد: انسان بخیل، کسی است که خودش استفاده می کند اما به فکر دیگران نیست و بدتر از این انسان، انسانی است که نه خود استفاده می کند و نه بده دیگران می دهد و این انسان لئیم شرافت ندارد.

وی با اشاره به روایات اهل شیعه و سنت گفت: امام حسن مجتبی(ع) دوبار تمام اموال خود را به فقرا بخشید و چیزی برای خود نگه نداشت و سه بار اموال و دارایی خود را با فقرا و نیازمندان تقسیم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار بیان کرد: کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می کنند مانند کسانی هستند که یک دانه گندم می کارد و این دانه ۷ خوشه می دهد و در هر خوشه ۱۰۰ دانه باشد و در نهایت یک دانه به ۷۰۰ دانه تبدیل می شود. این وعده را خداوند به بندگان می دهد و تخلفی در وعده الهی نیست.

امام جمعه تصریح کرد: بخشی از کمک به زندانیان با انفاق و ادا کردن دیه و جرائم است و بخش دیگر پیشگیرانه است و باید کاری کرد که در جامعه جرمی اتفاق نیفتد و اگر جرمی پیش آمد باید تلاش کنیم که منجر به زندان نشود و این امر را با گفت و گو، مصالحه، اصلاح ذات بین و نفوذ کلام انجام دهیم و مسائل را حل نماییم. اگر منجر به زندان شد، بدون پول و با وساطت، آبرو در میان گذاشتن و صحبت کردن موضوع را حل کنیم.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت