بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

جلسه هفتگی تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون در دفتر امام جمعه شهرستان قدس برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، امام جمعه شهرستان قدس در جلسه هفتگی تفسیر قرآن: از آموزه‌های قرآن کریم چنین فهمیده می‌شود که تبرج و خودنمایی زنان در جامعه نشانه تمدن نیست، بلکه نشانه جاهلیتی است که قبل از ظهور اسلام نیز وجود داشته است

حجت الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس در جلسه تفسیر هفتگی قرآن ویژه روحانیون ضمن اشاره به تفسیر آیات ٢٨ تا ٣١ سوره احزاب، تفسیر آیات ٣٢ و ٣٣ این سوره پرداخت و گفت: در آیات گذشته پیرامون موقعیت مهم همسران پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله سخن به میان رفت. در آیه ۳۲ می‌فرماید: شما همسران پیامبر، از نظر منزلت و موقعیت همانند سایر زنان نیستید، بلکه شما به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله منسوب هستید. بنابراین رفتار شما در جامعه اهمیت دارد. با این حال نسبت شما با پیامبر موجب رفعتتان نمی‌شود؛ آنچه موجب رفعت ایمان شما است تقوایی است که در امور مختلف دارید.

ایشان ضمن اشاره به جاری بودن ثواب مضاعف برای اهل بیت علیهم السلام افزود: در روایتی از امام سجاد علیه السلام نقل شده است که به آن گفته شد که شما خاندان مغفور (بخشیده شده) هستید. حضرت خشمگین شد و فرمود: امیدوارم برای نیکوکاران ما دو پاداش باشد و می‌ترسم برای تبهکاران و گنهکاران نسبت به ما که گناهانشان دو برابر باشد. زیرا خداوند نسبت به همسران پیامبر صلی الله علیه وآله چنین نموده است.

امام جمعه شهرستان قدس در ادامه به بیان دستورات خداوند به زنان پیامبر صلی الله علیه وآله گفت: در ادامه آیه ۳۲ و در آیه ۳۳، هفت دستور مهم به همسران پیامبر که الگوی زنان جامعه اسلامی و در جایگاه مهم همسران آنحضرت هستند بیان گردیده است. اولین دستور پرهیز از با نرمی و طنّازی سخن گفتن زنان است بطوری که موجب طمع بیمار دلان شود. نکته مهمی که از بیان قرآن کریم در این بخش فهمیده می‌شود، طمع بیمار دلان نسبت به زنان پیامبر است. دشمنان و بیمار دلان حتی بر همسران پیامبر نیز طمع می‌ورزند.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار دومین دستور الهی به زنان را «قول معروف» بیان و افزود: قول معروف، سخنی است که از نظر عرف پسندیده و از بیهودگی و باطل گویی مبرا باشد. خضوع در گفتار (که دستور اول بود) ناظر بر کیفیت سخن و قول معروف ناظر بر محتوای سخن است. اولا کیفیت سخن گفتن زنان نباید تحریک آمیز باشد و ثانیا محتوای سخنشان نیز نباید باطل و ناروا باشد. این دستور به پرهیز از سخن گویی متکبرانه همسران پیامبر (با توجه به جایگاهی که در آن قرار داشتند) نیز اشاره دارد.

جوکار در ادامۀ دستورات الهی به همسران پیامبر، پیرامون سومین دستور الهی که حفظ وقار و ماندن در خانه و پرهیز از تبرج و خود نمایی است گفت: واژه «قرن» چه از ماده «وقار» (سنگین بودن) و چه از ماده «قرار» (ثبات و سکونت) باشد، در هر دو صورت به معنای ثبات و سکونت و در خانه ماندن است. «تبرّج» از ماده «بُرج» به معنای خود نمایی است. البته باید توجه کرد که مقصود بیرون نرفتن زنان از خانه نیست؛ بلکه منظور آن است که اگر زنان در جامعه حضور می‌یابند نباید همراه با تبرج باشد.

وی افزود: در میان مفسران قدیم، در اینکه «تبرج در جاهلیت اولی» چه زمانی است اختلافی وجود ندارد و همگی بر اینکه این دوران مربوط به قبل از ظهور اسلام است اتفاق نظر دارند؛ اما در اینکه «جاهلیت اُخری» (که در مقابل جاهلیت اولی است) چه زمانی است اختلاف وجود دارد و هر کس به نوبه خود زمانی را بیان داشته است. آنچه از بررسی فرهنگ‌ها و وقایع تاریخ تا به امروز بدست می‌آید آن است که مراد از جاهلیت اخری، همان جاهلیت مدرن عصر حاضر است.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار در ادامه به مقایسه عصر جاهلیت قبل از ظهور اسلام با دوران جاهلیت مدرن پرداخت و گفت: در دوران جاهلیت اولی تنها دختران را زنده به گور می‌کردند، اما امروز هم دختر و هم پسر را با سقط جنین زنده به گور می‌کنند. امروز شخصیت، هویت و حقیقت وجود دختران جامعه از جهت فرهنگی زنده به گور می‌شود. در جاهلیت اولی قتل و آدمکشی بود، اما امروز قتل جمعی و جنگ اتمی است. در آن روزگار اگر زنده به گور کردن دختران از سر جاهلیت و نبود علم بود، امروز جنگ‌ها و نسل کشی‌ها با وجود و گسترش علم انجام می‌شود. از تفاوتهای مهم عصر جاهلیت قبل از ظهور اسلام با عصر جاهلیت مدرن امروز زشت بودن ارتکاب جرم و فحشا در آن دوران و افتخار به ارتکاب محرمات در دوران حاضر است.

جوکار بیان داشت: از آموزه‌های قرآن کریم چنین فهمیده می‌شود که تبرج و خودنمایی نشانه تمدن نیست، بلکه نشانه جاهلیت است. متاسفانه امروز عده‌ای خودنمایی را نشانه تمدن می‌دانند در حالی که آیه ٣٣ سوره احزاب صراحتا بیان می‌کند که این عمل نشانه جاهلیت است.

امام جمعه شهرستان قدس اقامه نماز، پرداخت زکات و اطاعت از خدا و رسولش را دستورات چهارم تا ششم دانست و در مورد دستور هفتم گفت: دستور هفتم بر خلاف انتظار در ادامه آیه ذکر نشده بلکه در ابتدای آیه ۳۴ بیان گردیده و آن بیان به یاد سپردن و بازگو کردن آیات الهی است. بخش مربوط به آیه تطهیر «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا» مانند جمله معترضه‌ای بیان گردیده است که حتی اگر حذف شود تغییری در معنای آیه رخ نمی‌دهد و این روشن ترین دلیل است بر اینکه آیه تطهیر ارتباطی به همسران پیامبر ندارد.

حجت الاسلام و المسلین جوکار در پایان بیان کرد: نکته مهمی که در این دستورات وجود دارد، خطابی است که خداوند به همسران پیامبر اکرم نموده است. همسران پیامبر در جامعه مورد توجه هستند و اعمال و رفتارشان سرمشق سایر زنان جامعه است. بنابراین ضمن آنکه خطاب آیه متوجه تمامی زنان جامعه اسلامی است، همسران مسئولان و منصب داران جامعه اسلامی در رأس این خطاب و دستورات قرآنی قرار می‌گیرند.

برچسب‌ها:, ,

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت