بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

جلسه هفتگی تفسیر ویژه علما شهرستان قدس

جلسه هفتگی تفسیر ویژه علما و روحانیون شهرستان قدس در دفتر امام جمعه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،حجت الاسلام والمسلمین جوکار در این جلسه ضمن یادآوری مطالبی که در جلسه گذشته پیرامون آیه ۲۳ سورۀ مبارکۀ احزاب بیان شده بود، به ادامه تفسیر این آیه و آیات ۲۴ و ۲۵ این سوره پرداخت.

وی گفت: آیۀ «لِیَجْزِیَ اللَّهُ الصَّادِقِینَ بِصِدْقِهِمْ…» دلیل توصیف مؤمنان در آیات پیشین و متضمن پاداشی است که به مؤمنان راستین وعده داده شده است.

جوکار «وَیُعَذِّبَ الْمُنَافِقِینَ إِنْ شَاءَ أَوْ یَتُوبَ عَلَیْهِمْ» را به معنای باز بودن درب توبه به روی منافقان دانست و افزود: هر چند منافقان با کارها و رفتارشان پیامبر اکرم را به اذیت نموده و با اسلام به دشمنی پرداختند، اما با این حال خداوند همچنان درب توبه و بخشش را برای آنان باز گذاشته است.

امام جمعه شهرستان قدس ضمن بیان آیۀ «وَرَدَّ اللَّهُ الَّذِینَ کَفَرُوا بِغَیْظِهِمْ لَمْ یَنَالُوا خَیْرًا…» و بیان اینکه خداوند دشمنان را در جنگ خندق، با خشم، غضب و ناراحتی بازگرداند، طوری که به آنچه دنبالش بودند نرسیدند، افزود: مقصود از «خیر»، پیروزی در جنگ و به تبع آن دست یافتن به غنائم جنگی است؛ چرا که از نگاه آنان پیروزی در میدان جنگ و تصاحب اموال جبهه مقابل، عملی خیر بود.

جوکار در ادامه به چهار گرایش فطری در وجود هر انسان اشاره نمود و هر یک را چنین بر شمرد: ۱٫ گرایش به علم و دانایی ۲٫ گرایش به خیر و نیکی ۳٫ گرایش به جمال و زیبایی ۴٫ گرایش به تقدیس و پرستش.

وی در باره بخشی از آیه ۲۵ که می‌فرماید «وَکَفَى اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ الْقِتَالَ» گفت: حاکم حسکانی در کتاب شواهد التنزیل از عبد الله بن مسعود نقل می‌کند، اینکه خداوند در جنگ خندق، قتال را از مؤمنین برداشت، دلیلش کاری بود که امام علی علیه السلام انجام داد. وی همچنین از ابن عباس نقل می‌کند که این عمل رویارویی و کشته شدن عمرو بن عبدود به دست امام علی علیه السلام بود. حاکم در کتاب خود این جریان را به طور مفصل بیان کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین در باره بخش پایانی آیه ۲۵ «وَکَانَ اللَّهُ قَوِیًّا عَزِیزًا» افزود: اگر مومنین به قدرت، عزت و قوتی برسند سرچشمه آن خداست.

جوکار همچنین در پایان به جمع بندی نکات آیات ۲۳ تا ۲۵ این سوره پرداخت و گفت: ۱٫ آیه «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ…» دلیل و مجوزی بر یادواره شهدا و ایثار گران و تکریم جانبازان است، زیرا خود خداوند در این آیه به بزرگداشت مقام شهدا، ایثارگران و جانبازان پرداخته است. ۲٫ «فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ» انتظار شهادت یک فضیلت است ۳٫ «وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ» باب شهادت باز است ۴٫ دفاع از حق تا مرز شهادت نشانه صداقت در ایمان است ۵٫ پاداش الهی بواسطه صدق به انسان داده می‌شود و دریافت جزا و پاداش الهی بر اساس صداقت در عمل است.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت