بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

جلسه هفتگی تفسیر ویژه علما و روحانیون شهرستان قدس

جلسه هفتگی تفسیر ویژه علما و روحانیون شهرستان قدس در دفتر امام جمعۀ شهرستان قدس برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،حجت الاسلام والمسلمین جوکار در ابتدا بیان کرد: آیۀ ۲۳ سورۀ مبارکۀ احزاب، به گروه خاصی از مؤمنین اشاره دارد که بر عهدی که مبنی بر ایستادگی در مقابل دشمن و رها نکردن صحنه جنگ بستند، صادقانه ایستاده‌اند.

وی افزود: «نَحْب» به معنی وفا کردن به پیمان است و از جملۀ «قضی نحبه» فهمیده می‌شود که عده‌ای از این مؤمنان صادقانه بر سر عهد و پیمانشان ماندند و از دنیا رفته‌اند؛ حال چه به شهادت و چه با مرگ طبیعی.

جوکار دربارۀ صداقت در عهد گفت: هر چند از ظاهر این آیه و آیۀ ۱۵ سوره چنین بر می‌آید که مقصود از صداقت در عهد، ایستادگی در صحنۀ جنگ و دفاع از اسلام باشد؛ اما بیان ظریفتر و مستند به روایات اسلامی آن است که عهد واقعی همان دفاع از ولایت است.

امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به فراز پایانی آیه گفت: در مقابلِ مؤمنانی که عمرشان در مسیر پایبندی به عهدی که داشتن به سر رسید، عده‌ای نیز منتظر هستند و هیچ حادثه‌ای آنان را در ایستادگی بر عهدشان سست نمی‌سازد. امام باقر علیه السلام دراین‌باره فرمود: مقصود از «من ینتظر» مؤمنانی هستند که هیچ صحنه‌ای را -چه عرصه‌های جهتد فکری و عقیدتی و چه عرصۀ جهاد عملی- ابدا ترک نمی‌کنند.

وی ادامه داد: دربارۀ «من قضی نحبه» و «من ینتظر» مصادیقی ذکر شده از جمله آنکه حضرت حمزه سید الشهدا و جعفر بن ابی طالب از این دسته بیان شده‌اند که شهید شدند و حضرت علی علیه السلام در زمره منتظران بیان گردیده است.

جوکار در پایان افزود: نکتۀ مهمی که باید در نظر داشت این است که این آیه به زمان خاصی اختصاص ندارد و ممکن است در تمام عصور افرادی بیایند و در راه اسلام تا پای جان بایستند، لذا در برخی روایات از یاران امام حسین علیه السلام به عنوان مصداق «من قضی نحبه» و خود امام به «من ینتظر» یاد شده است.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت