بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

در عرصۀ جهاد تبیین، گاه تبیین یک موضوع احتیاج به زمان طولانی دارد، بنابراین مبیّن نباید در طول مسیر خسته شود / امروز دفاع انقلاب اسلامی، دفاع از اسلام و دفاع از ولایت فقیه، دفاع از پیامبر اسلام است.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، حجت الاسلام والمسلمین جوکار صبح روز گذشته در جلسه هفتگی تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز وفات شهادت‌گونه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به ادامه تفسیر آیه ۳۳ سوره احزاب پرداخت و گفت: دیدگاه غالب مفسران اهل سنت بر این است که آیه تطهیر مربوط به اهل بیت خمسه هستند و علاوه بر آن همسران پیامبر را نیز دخیل می‌دانند.

وی در ادامه به بیان برخی روایات شیعی پرداخت و گفت: مرحوم کلینی از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که ایشان فرمودند: اگر پیامبر ساکت می‌نشست و مشخص نمی‌کرد این آیه مربوط به چه کسانی است، برخی خود را در آن دخیل و شریک می‌کردند. این در حالی است که پیامبر، علی، فاطمه و حسنین علیهم السلام را در خانه امّ سلمه بر زیر کساء وارد نمود.

شیخ طوسی از امام سجاد علیه السلام از ام سلمه نقل می‌کند که گفت: این آیه در حالی که پیامبر، فاطمه، علی و حسنین علیهم السلام در منزل من بودند نازل شد، در حالی که جبرئیل بر آنان نازل شد و این آیه را بر آنان خواند. من نیز خواستم بر آنان وارد شوم اما پیامبر اکرم گفت تو از همسران خوب من هستی، اما از اهل بیت من نیستی.

در روایت دیگری است که پیامبر بعد از نزول آیه به امام علی علیه السلام فرمود این آیه در شأن تو، همسرت و فرزندانت یعنی ائمه اطهار علیهم السلام نازل گردیده است.

جوکار افزود: از مجموع این روایات بدست می‌آید که اولا مصداق اولیه آیه تطهیر اهل بیت خمسه هستند، و ثانیا شامل همسران پیامبر نمی‌شود، ثالثا دعای پیامبر نشان می‌دهد که این آیه ارتباطی با فامیلهای پیامبر ندارد.

امام جمعه شهرستان قدس سپس به بیان روایات اهل سنت پیرامون آیه تطهیر پرداخت و بیان داشت: در میراث روایی اهل سنت نیز مطالبی مشابه نقل شده است، از جمله اینکه در صحیح حاکم از عایشه نقل شده که پیامبر با ردای سیاه پشمی در منزل بود که حسنین، فاطمه و علی علیهم السلام آمدند و ایشان همه را زیر ردای خود برد و سپس آیه تطهیر نازل گردید.

احمد بن حنبل نیز در مسند خویش چند روایت مشابه این واقعه را نقل نموده، در صحیح ترمذی نیز روایاتی نقل گردیده و ابو سعید خدری نیز روایتی از جانب پیامبر نقل می‌کند که ایشان می‌فرمایند: این روایت در شأن من، علی، فاطمه و حسنین علیهم السلام نازل گردیده است. این روایت در تفاسیر طبری، در المنثور و کشاف نقل گردیده است.

وی در مقام جمع بندی این روایات گفت: از مجموع روایات اهل سنت و برخی روایات شیعه چنین برداشت می‌شود که ابتدا آیه تطهیر نازل و سپس پیامبر اهل بیت را فرا خواند و آنان را در زیر کسا آورد و برای آنان دعا نمود.

جوکار افزود: ابن تیمیه در منهاج السنه اذعان می‌کند که این روایات صحیح است. ترمذی از انس بن مالک نقل می‌کند که وقتی این آیه نازل شد، پیامبر به مدت شش ماه هر روز به هنگام نماز درب خانه فاطمه می‌ایستاد و خطاب به آنان می‌فرمود «الصلاه یا أهل بیت النبوه». روایاتی از این دست در بسیار از منابع اهل سنت نقل گردیده است. از جمله حاکم حسکانی و سیوطی این روایات را نقل نموده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار در پایان ضمن بیان اینکه ابو حمراء نقل می‌کند در مدت ١٨ ماهی که به محافظت از پیامبر می‌پرداخت، پیامبر هر روز صبح به هنگام نماز صبح مقابل درب خانه فاطمه می‌ایستاد، چارچوب در را محکم می‌گرفت و می‌فرمود «الصلاه یا أهل بیت النبوه»؛ گفت: نکته بسیار مهمی که از روایات پس از نزول آیه تطهیر فهمیده می‌شود، این است که پیامبر پرچم دار جهاد تبیین بود و جهت تبیین جایگاه والای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، بیش از شش ماه وقت گذاشت. در عرصۀ جهاد تبیین، گاه تبیین یک موضوع احتیاج به زمان طولانی دارد، بنابراین مبیّن نباید در طول این مسیر خسته شود. امروز دفاع انقلاب اسلامی، دفاع از اسلام و دفاع از ولایت فقیه، دفاع از پیامبر اسلام است. لازم است همه به صحنه بیایند و پیامبر گونه به تبیین مسائل برای نسل‌های مختلف بپردازند.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت