بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: پنج شنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

زکات پشتوانه مهمی برای رفع فقر و محرومیت زدایی است

جلسه شورای زکات شهرستان قدس صبح امروز در دفتر امام جمعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،حجت الاسلام و المسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس در جلسه شورای زکات که صبح امروز در دفتر امام جمعه برگزار شد با اشاره به شهادت امام باقر علیه السلام به بیان حدیث نورانی از آن حضرت پرداخت که حضرت فرمود: «بُنِیَ الْإِسْلَامُ عَلَی خَمْسٍ عَلَی الصَّلَاهِ وَ الزَّکاهِ وَ الصَّوْمِ وَ الْحَجِّ وَ الْوَلَایَهِ»
اسلام بر پنج امر نماز، زکات، حج، روزه و ولایت بنا نهاده شده است.

ایشان با تاکید بر اهمیت زکات اظهار کرد: زکات به عنوان پشتوانه و دستمایه متولیان دین برای رسیدگی به محرومین و فقر زدایی است و اگر به خمس و زکات به خوبی پرداخته شود با توجه به اوضاع گرانی و مشکلات اقتصادی می تواند کمک مهمی به حکومت و دولت برای رفع فقر و محرومیت کند.

وی افزود: ناهنجاری های اجتماعی امروزه به دلیل ضایع شدن و بی اهمیت شدن نماز است و باید مسوولان نسبت به اقامه نماز جماعت و نماز جمعه توجه داشته و در کنار مردم در صفوف نماز حاضر شده و این امر دینی را در دستور کار خود قرار دهند که در سایه این مهم بسیاری از ناهنجاری ها رفع می شود.

امام جمعه شهرقدس با اشاره به اینکه مسئله غدیر اصلی ترین مناسبت در اسلام است گفت: اطعام غدیر یکی از اموری است که با نام زکات می تواند انجام شود و بیش از هزاران پاداش بر اطعام دهنده عطا خواهد شد و بهتر است مودیان زکات را به سمت اطعام در روز عید غدیر تشویق کرد.

وی ادامه داد: شورای زکات فقط در جمع آوری زکات عید فطر ماموریت نداشته و در طول سال با استفاده از ظرفیت مساجد، مراکز نیکوکاری و هیات مذهبی فعالیت داشته باشد.

حجت الاسلام جوکار با تاکید به همکاری ادارات در تحقق این امر واجب دینی تاکید کرد: تشویق کشاورزان به امورات خیر توسط اداره جهاد کشاورزی، همکاری اتاق اصناف و صمت و اداره مالیات می تواند اثر گذار باشد و با استفاده از ابزارهای تشویقی راه های خیر را معرفی کنند تا بتوانند از تخفیفات مالیاتی نیز بهره مند شوند.

همچنین در این جلسه از امامان جماعت مساجد فعال در زمینه ترویج فرهنگ زکات و جمع آوری زکات فطره تقدیر شد.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت