بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون

امام جمعه شهرستان قدس: ذکر نعمات الهی، موجب تقویت روحیه مؤمنان می‌شود و آنان را از حیرت و سرگردانی نجات می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،صبح امروز، ٢۶ دی‌ماه ١۴٠٠ به همت حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس، سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون، با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در دفتر امام جمعه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار ضمن گرامیداشت مقام والای حضرت ام البنین سلام الله علیها و تکریم همسران و مادران شهدا افزود: آیات نهم تا بیست و ششم سوره مبارکه احزاب مربوط به یک جریان تاریخی است. کفار و مشرکین با هم شدند تا پیامبر را از بین ببرند و از این رو به جنگ با ایشان برآمدند که این جنگ موسوم به جنگ احزاب است که در آن به پیشنهاد سلمان فارسی دور شهر خندق هایی کنده شده و این امر با همراهی و ایمان مسلمانان و کمک جنودی از فرشتگان منجر به پیروزی مسلمانان شد.

جوکار بیان کرد: آیه نهم با ذکر «یا ایها الذین آمنوا» آغاز می‌شود که نشان می‌دهد خطاب آیه به مؤمنین است و چون در ادامه سفارش به یادکردن نعمت‌های الهی شده است، نشان می‌دهد، یاد کردن نعمات الهی از نشانه‌های ایمان است. ذکر نعمات الهی، موجب تقویت روحیه مؤمنان می‌شود و آنان را از حیرت و سرگردانی نجات می‌دهد.

وی اضافه کرد: این آیات در زمان وقوع جنگ احزاب نازل نشده است؛ زیرا در خود آیه، به مؤمنان دستور یاد آوری این واقعه داده شده است. علت این یاد آوری نیز تقویت ایمان مؤمنین است.

امام جمعه شهرستان قدس ادامه داد: جنود به معنای سپاهیان مختلف است و نشان می‌دهد گروه‌ها، قبایل و دسته‌های مختلفی به جنگ مسلمانان آمدند. خداوند نیز در ادامه اشاره می‌کند که ما نیز جنودی را برای مقابله با آنان فرستادیم. این نشان می‌دهد که اگر در جامعه اسلامی دشمنان با جنود به سراغ مسلمانان آمدند، مسلمانان نیز وظیفه دارند جنودی را برای مقابله با آنان بیاراید. همانگونه که دشمنان با نحله‌های مختلف با هدفی واحد در کنار هم جمع شدند و بر علیه شیعیان به صف ایستادند، مسلمانان نیز وظیفه دارند در صفی واحد به مقابله با آنان بپردازند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار افزود: اخیراً به همت یکی از جوانان شهرستان اسلامشهر کتابی به نام +۳ نگاشته شده که به جنگ دشمن در زمینه نابودی و اضمحلال خانواده‌ها و کم کردن جمعیت در ایران می‌پردازد. این کتاب بسیار خواندنی است و باید در قرارگاه‌های فرهنگی شهر توزیع شود و ائمه جماعات نیز به تبیین آن بپردازند.

امام جمعه شهرستان قدس تصریح کرد: در آیاتی از قرآن به چیستی «جُنودٍ لَمْ تَرَوْها» (سپاهیان نامرئی) اشاره شده است؛ برای مثال در سوره انفال ۹ ذکر شده است که مقصود از آن «ملائکه مُرْدفین» (فرشنگان صف کشیده) شده است. در سوره آل عمران آیات ۱۲۳-۱۲۵ نیز اشاره کرده است که اینها ملائکه منزلین بودند و موجب تغییر نتیجه جنگ شدند.

جوکار به عنوان نکته پایانی آیه، با تأکید بر لزوم گسترش خدمات دینی به جامعه اسلامی و تقویت ایمان آحاد مسلمانان افزود: مقصود از بصیرت خداوند نسبت به مؤمنین، آگاهی او به عملکرد و آنچه در قلبشان می‌گذرد می‌باشد. شرط نزول امداد الهی به مؤمنان، انجام وظیفه مسلمانی مؤمنان است. در آیه ۹۶ سوره اعراف به صراحت بیان گردیده است که «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِمْ بَرَکَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَٰکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ» اگر اهل شهرها و آبادی ها ایمان می آوردند و پرهیزکاری پیشه می کردند، یقیناً [درهایِ] برکاتی از آسمان و زمین را بر آنان می گشودیم، ولی [آیات الهی و پیامبران را] تکذیب کردند، ما هم آنان را به کیفر اعمالی که همواره مرتکب می شدند [به عذابی سخت] گرفتیم.
بنابراین شرط نزول برکات و کمک‌های الهی ایمان قلبی و عملی به خدای متعال است.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت