بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون

مطابق با منابع اهل سنت بیش از ١٣۵ آیه از قران کریم، در شأن حضرت زهرا نازل شده است. این تعداد، غیر از مواردی است که در منابع شیعه بر شمرده شده است.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، صبح امروز، ٣ بهمن‌ماه ١۴٠٠ به همت حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس، سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون، با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در دفتر امام جمعه برگزار شد.

وی ضمن تبریک روز میلاد کوثر قرآن حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها افزود: در کتاب مطهره قرآن بطور خاص به مسأله عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها پرداخته شده است. مطابق با منابع اهل سنت بیش از ١٣۵ آیه از قران کریم، در شأن حضرت زهرا نازل شده است. این تعداد، غیر از مواردی است که در منابع شیعه بر شمرده شده است.
در فضیلت او همین بس که محبت به فرزندانش، مزد رسالت است. فاطمه سلام الله علیها لیله القدر قرآن است، او مصداق فاسئلوا اهل الذکر است. زهرا مصداق صادقین است که دیگران باید او را الگوی خود قرار دهند.

جوکار بیان کرد: ذیل آیه نور روایاتی در محوریت حضرت زهرا سلام الله علیها در تأویل آیه مذکور بیان گردیده که من جمله روایتی در کتاب کافی ذکر گردیده است که در آن مشکات، حضرت زهرا سلام الله نامیده شده و مصباح، حسنین علیهما السلام. فاطمه همان زنی است که نور از وجود او ساطع می‌شود.

وی اضافه کرد: فخر رازی در تفسیر کبیر خود، برای کوثر ١۵ معنا ذکر نموده است که در قول سوم فرزندان فاطمه سلام الله علیها را کوثر معنای کوثر ذکر نموده است که همگی در علم و دین مشهور بودند.

نگارندهٔ کتاب مطهره قرآن بیان کرد: در آیه ٣٣ سوره احزاب که به آیه تطهیر معروف است به جایگاه والای اهل بیت علیهم السلام اشاره شده است. در آیات قبل سفارشاتی به زنان پیامبر صلی الله علیه و آله شده است که الگویی برای مسئولین و همسران آنان است. این آیات با لحن عتاب بیان گردیده است. اما در آیه ٣٣ هم الفاظ و هم نوع خطاب متفاوت است.

این مدرس حوزه و دانشگاه افزود: اراده تکوینی چیزی است که در آن متعلق اراده حتما محقق می‌شود و تغییری نمی‌کند. همچون آیه ٨٢ سوره مبارکه یس که نی‌فرماید: إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ…
اما در اراده تشریعی اختیار به مکلفین داده شده، به تعبیری اختیار به متعلق اراده که انسانها هستند داده شده است. مانند امر به خواندن نماز.
آیه تطهیر مشتمل بر اراده تکوینی است.

مسئول مدرسه باقرالعلوم تصریح کرد: واژهٔ «ذهب» مربوط به امور ناپادار و غیر ثابت است. اما «ازاله» بالعکس این واژه است. بنا بر این «لیذهب» به معنای دفع است. یعنی رجسی در اهل بیت وجود ندارد که خداوند آن را رفع کند که اگر چنین بود باید از تعبیر ازاله استفاده می‌شد. اما از تعبیر «لیذهب» استفاده گردیده است تا بفرماید این رجس از اهل بیت علیهم السلام دفع شده و حتی به آنان نرسیده است.

جوکار به عنوان نکته پایانی آیه، با تاکید بر انحصار عنوان اهل بیت در خاندان پاک پیامبرعلیهم السلام افزود: جایگاه و معصومیت حضرت زهرا سلام الله علیها در روایات و به گواه اخبار مسلم تاریخ اثبات گردیده است. اهتمام شش ماهه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در شناساندن اهل بیت علیهم السلام، حدیث کساء، حدیث ثقلین، حدیث سفیه، احادیث خشم و رضا، حدیث با حطه، گواهی ملائکه و ائمه اطهار علیهم السلام بر معصومیت حضرت زهرا سلام الله علیها همگی بر عصمت آن حضرت دلالت دارد.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت