بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

امروز جهاد تبیین در برابر جنگ روایت‌ها، امری ضروری است

امام جمعه شهرستان قدس: یکی از مصادیق جهاد تبیین به یاد آوردن سختی‌های پیش از انقلاب تا پیروزی آن برای نسل جوان است.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،صبح امروز، به همت حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس، سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون، با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در دفتر امام جمعه برگزار شد. وی ضمن گرامیداشت آغاز دهه فجر و سالروز ورود پیروزمندانه امام عزیز به ایران افزود: آیات ۹ تا ۲۶ سوره احزاب به یکی از آزمایش‌های بزرگ الهی بر مسلمین یعنی جنگ احزاب می‌پردازد.

آیۀ نهم از سورۀ مبارکۀ احزاب، مؤمنان را به سختی‌هایی که در روز جنگ احزاب بر مسلمانان رخ داد، توجه می‌دهد. این توجه با بیان جملۀ «اذْکُرُوا نِعْمَهَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ» شکل گرفته است که نشان می‌دهد به یاد آوردن برخی مسائل از منافع والایی برخوردار است.

جوکار بیان کرد: بنا بر فرمایش خداوند در قرآن کریم باید برخی امور را بطور مداوم یادآور شد. یکی از مصادیق جهاد تبیین، به یاد آوردن سختی‌های پیش از انقلاب تا پیروزی آن برای نسل جوان است.

وی افزود: در جریان این جنگ، احزابِ مشرکین اعم از قبایل قریش، کنانه، غطفان، بنى النّضیر، بنى سلیم و هوازن از جانب شرقی و غربی مدینه (و به تعبیر قرآن کریم از بالا و پایین شهر) به مؤمنان حمله کرده و عملاً مدینه را محاصره کردند. این شرایط به اندازه‌ای موجب هراس برخی سپاهیان مسلمانان شد که به تعبیر قرآن «دیده‌ها [از شدت ترس] خیره شد، جان‌ها به گلو رسید، و به خدا آن گمان‌ها[ی ناروا] را بردند»؛ اینجا محل ابتلا و امتحان مؤمنان بود که دچار تزلزل شدیدی شده بودند. خداوند این آیه را با عطف بر جملۀ «أذکروا نعمت الله علیکم» در آیۀ پیشین بیان نموده است که نشان می‌دهد، یاد آوری ماجرای جنگ احزاب و مشکلات و سختی‌هایی که بر مسلمانا عارض شد، فایده بخش است.

مدرس دانشگاه و حوزه با تأکید بر لزوم به یادآوردن برخی مشکلات که در گذشته بر مردم عارض شد، افزود: امروز در دهۀ فجر، به یادآوردن و تبیین سختی‌های دوران انقلاب برای نسل جوان، در مقابل جنگ روایت‌ها که در آن دشمن به دنبال تحریف روایت واقعی و حقیقی انقلاب اسلامی است ضرورت دارد. هدف دشمن ایجاد انحراف در نسل جوانی است که از یکطرف سرگرم فضای مجازی و رسانه‌های جمعی دشمن است و از طرفی نسبت به تاریخ و گذشتۀ ملت خود و سختی‌هایی که مردم در راه پیروزی انقلاب متحمل شدند و شهدایی که در این مسیر جان فشانی کردند -بخصوص پنج شهید والا مقام شهر قدس آقایان: حمزه عالمی، محمدخانی، سیدقالیچی، فیروزکوهی و نبوی- بی‌اطلاع است. این دو عامل موجب گردیده تا نسل جوان ما به راحتی فریب دشمنان را بخورد.

جوکار در ادامه با بیان اینکه در فرصت پیش‌رو که ایام دهۀ فجر انقلاب اسلامی است لازم است به تبیین و بصیرت افزایی جوانان پرداخته شود، افزود: طرح ده شب ده مسجد یکی از تدبیراتی است که برای این ایام تدارک دیده شده است. باید با حضور حد اکثری بر عظمت، شکوه و غنای این مراسمات افزوده شود تا چنین مراسماتی به یک فرهنگ و گفتمان مبدل گردد. این موارد از مصادیق یادآوری‌هایی است که قرآن کریم فرموده است.

وی افزود: دومین نکتۀ قابل فهم از آیه دهم، لزوم به یاد آوردن و تبیین جزئیات سختی‌ها است. امروز باید جزئیات جریانی همانند دفاع مقدس و متجاوز بودن دشمن را برای نسل جوان تبیین کرد. جنگ احزاب با جریان دفاع مقدس اشتراکاتی دارد؛ از جمله اینکه پیامبر اکرم -صلی الله علیه وآله- آغاز کنندۀ جنگ نبود، بلکه متجاوزان به مدینه حمله کردند. در دوران دفاع مقدس هم صدام به همراه احزابش به تجاوز جمهوری اسلامی ایران پرداخت. این قبیل از سختی‌ها برای افرادی که آن دوران را درک نکردند، غیر قابل درک است. متأسفانه امروز برخی از سکان داران فضای مجازی که به سلبریتی معروف هستند، تمام هدفشان -در کنار ارتزاق از سفرۀ بیت المال انقلاب اسلامی،- انحراف نسل جوان و نوجوان است. این شاخصان غیرمتشخص، دائماً بر خلاف جریان و صراط مستقیم انقلاب حرکت می‌کنند و حتی بیش از رسانه‌های حکومت، به جهت دهی جامعه می‌پردازند. این افراد طعم سختی‌ها انقلاب اسلامی را نچشیده‌اند و تمام عمر خود را در رفاه و نعمت سپری کرده‌اند؛ به همین دلیل تمام آرمان‌ها و عقلانیت جمهوری اسلامی را زیر پا می‌گذارند.

حجت الاسلام والمسلمین بیان کرد: یکی از ابتکارات مسلمانان در این جنگ، ایجاد خندق‌ با پیشنهاد سلمان فارسی بود که موجب حفظ مرزهای جغرافیایی مدینه و پیشگیری حضور دشمن در شهر شد. امروز باید خندق‌های عقیدتی ایجاد شود. همانگونه که مراقبت از مرزهای جغرافیایی لازم است، باید از مرزهای فکری، عقیدتی و ارزش‌ها نیز مراقبت کرد. مقابله با جنگ روایت‌ها، جهاد تبیین را می‌طلبد. جهادی که رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) در دیدار با مداحان برآن تکیه فرمودند و از آن به با عظمت‌ترین صحنۀ جهاد یاد کردند. اگر چه این خطاب عام است، اما روحانیون و طلاب که موظف به تبلیغ اسلام هستند در رأس سایر اقشار جامعه در جهاد تبیین قرار دارند و باید در این امر پیش‌رو باشند. نباید اجازه داد تا تهاجمات فرهنگی و نظامی دشمنان پا در مرزهای عقیدتی و جغرافیایی ما بگذارد. باید برای دفع حملات دشمن تلاش شبانه روزی نمود؛ نباید دست بر روی دست گذاشت.

امام جمعه شهرستان قدس بیان کرد: «زاغت» به معنای تمایل چشم به یک طرف و خیره شدن از شدت ترس است. رزمندگان اسلام در شرایطی قرار گرفتند که وحشت آنان را فراگرفت چشمانشان خیره و جانشان به گلو رسید. حالات روحی انسان بر ظاهر انسان اثر می‌گذارد و این تأثیر از چهره‌ها و رفتار بدنی افراد قابل فهم است. نتیجۀ ترس در مقابل ابهت پوشالی و هیمنۀ دشمن، ناامیدی به رحمت خدا و گمان بد و بی‌اعتمادی نسبت به پرورگار است که این از نشانه‌های ضعف ایمان به شمار می‌رود. اگر این افراد ایمان و اعتماد راسخی به خداوند داشتند، نمی‌ترسیدند. امروز هم همینطور است. در صحنۀ دفاع مقدس و صحنه‌های بعدی تا به امروز که با سختی‌های دیگر مواجه هستیم عده‌ای به خداوند ایمان دارند و عده‌ای از رحمت و امداد الهی ناامید هستند.

جوکار افزود: امروز سیبل دشمن، متمرکز بر معیشت و اندیشۀ مردم است. یعنی هم افکار و روان مردم را نشانه گرفته و جنگ ادراکی به راه انداخته‌اند و هم سفره و معیشت مردم را مورد هدف قرار داده و به نوعی به تحریم همه جانبه پرداخته‌اند. در چنین شرایطی، برخی اعتماد کامل به خداوند دارند، از دشمن نمی‌هراسند و جملات امام را که فرمود: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌نواند بکند» و «ما آمریکا را زیر پا می‌گذاریم» را تکرار می‌کنند و به در حال افول بودن آمریکا معتقد هستند. عده‌ای هم بر خلاف این جریان، بقای خود را در سایه قدرت آمریکا می‌دانند و معتقد هستند که باید به سوی آمریکا دست نیاز دراز کرد و با او سر سازگاری داشت. اینها همان‌هایی هستند که آمریکا را کدخدا دیده‌اند و خدا را رها کرده‌اند. نتیجۀ این عمل، هشت سال بلاتکلیفی و پس‌رفت برای کشور بود. این درحالی است که رئیس جمهور فعلی اخیرا بیان کرد که به فضل پروردگار و اعتماد به او، هم نفت بیشتری فروختیم، هم موفق به آوردن پول آن به داخل کشور شدیم و هم سیر نزولی تورم را آغاز کردیم. اینها ریشه در اعتماد و ایمان به خدا دارد.

وی افزود: در ابتدا بیان شد که «یادآوری نعمات الهی در سختی‌ها» در آیه دهم، بر جملۀ «یاأیها الذین ءامنوا» در آیۀ پیشین عطف گردیده است که از آن چنین نتیجه گرفته می‌شود که هم تبیین و به یاد آوری این گونه سختی‌ها از وظایف مؤمنان است و هم ازدیاد ایمان فردی نسبت به خدای متعال و پرورش ایمان در جامعه از اموری است که باید آن را سرلوحۀ اعمال خود قرار بدهند. خداوند در ادامه می‌فرماید: «هُنَالِکَ ابْتُلِیَ الْمُؤْمِنُونَ»؛ یعنی این امتحان برای مؤمنان بوده و هست. امتحانی از قبیل جنگ، ترس و حشت، شرایط سخت، تحریم و حتی ناهجاری‌های فرهنگی-اجتماعی موجود در جامعه مانند بد حجابی‌ها، اختلاط‌ها، موسیقی‌ها و سرگرمی‌های نامشروع و… همگی از میادین ابتلا است و مؤمنان با سخت‌های آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این امتحانات که با لغزش‌های سخت همراه است موجب شناخته شدن و تمییز مؤمنان واقعی از منافقان می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار در ادامه بیان کرد: در جنگ احد نیز برخی از حضور دشمنان هراسیدند. در این جنگ افرادی مانند عمرو بن عبد ودّ رزم‌آرایی کردند. حضور چنین افرادی و رجزهای پوچ آنان موجب لرزش و لغزش برخی رزمندگان شد. در حالیکه ترس راه چاره نیست و باید در مقابل این صف آرایی‌ها ایستاد. ایستادگی و پا پس نکشیدن مسلمانان در آن جنگ موجب شد تا امداد الهی که فرستادن فرشتگان برای مقابله با دشمن بود شامل حالشان شود. امروز نیز نباید از هیاهو و صدای طبل تو خالی مستکبرانی همچون آمریکا و اسرائیل ترسید بلکه باید در مقابل آنان ایستاد. آمریکا و اسرائیل همان عمرو بن عبد ودّ هستند که باید سرشان را بر سینه‌هایشان بگذاریم و خواهیم گذاشت.

وی در پایان با تأکید بر لزوم جهاد تبیین و امیدآفرینی در مقابل تبیلغات سوء دشمنان گفت: نباید از هیچگونه تبلیغی در راستای تبیین و رشد اسلام گذشت. عده‌ای نسبت به وضعیت کنونی جامعه ناامید هستند و آن را نگران کننده می‌دانند، در حالیکه وضعیت کنونی جامعه نشان از آیندۀ روشن انقلاب اسلامی دارد. کودکی که امروز فریاد استکبار ستیزی در نماز جمعۀ شهر بلند می‌کند از رویش‌های انقلاب اسلامی است. یکی از دستاوردهای انقلاب، عمل مؤمنانه‌ای بود که رئیس جمهور در کاخ کرملین انجام داد و در آنجا به تأسی از امام رضا -علیه السلام- که هنگام اذان، مباحثه و مناظره با مجوسیان را ترک کرد و نماز خواند، به نماز ایستاد. این عمل مؤمنانه از دستاوردهای امیدآفرین انقلاب است که جای تقدیر هم دارد. باید به آینده امیدوار بود. در عین حال رشد و تعالی انقلاب اسلامی نیاز به عزم همگانی دارد. باید با توکل بر خدا و در سایه امید به خداوند گفتمان انقلابی به راه انداخت و نباید از امر به معروف و نهی از منکر در مقابل برخی ناهنجاری‌ها غافل شد. باید به این معتقد بود که آیندۀ روشن مسلمانان از وعده‌های تخلف ناپذیر پروردگار است.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت