بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، شب نیمه شعبان شب بسیار مبارکى است از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام روایتست که از حضرت امام محمّد باقرعلیه السلام سؤ ال شد از فضل شب نیمه شعبان فرمود آن شب افضل شبها است بعد از لیله القدر در آن شب عطا مى فرمایدخداوند به بندگان فضل خود را و مى آمرزد ایشان را به مَنّ و کَرَم خویش پس سعى وکوشش کنید در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب پس بدرستى که آن شبى است که خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدّس خود که دست خالى برنگرداند سائلى را از درگاه خودمادامى که سؤ ال نکند معصیت را و آن شب آن شبى است که قرار داده حَقّ تعالى آن رااز براى ما به مقابل آنکه قرار داده شب قدر را براى پیغمبر ماصَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله پس کوشش کنید در دُعا و ثنا بر خداى تعالى ((الخبر)) و از جمله برکات این شب مبارک آنست که ولادت با سعادت حضرت سلطان عصر امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر این شب سنه دویست و پنجاه و پنج در سُرَّ مَنْ رَاى واقع شده و باعث مزید شرافت این لَیْله مبارکه شده و از براى این شب چند عملست:

۱- غسل که باعث تخفیف گناهان است.

۲- شب زنده دارى به نماز و دعا و استغفار، که هر کس چنین کند دلش نمیرد در روزى که دل ها بمیرند.

۳- زیارت امام حسین علیه السّلام که افضل اعمال این شب و باعث آمرزش گناهان است و هر که میل دارد با ارواح صد و بیست و چهار هزار پیامبر مصافحه کند، در این شب امام حسین علیه السّلام را زیارت کند. کمترین حدّ زیارت آن حضرت آنست که بر بالاى بامى برآید و به جانب راست و چپ نظر کند، سپس سر به جانب آسمان برآرد و با این کلمات حضرت را زیارت کند:

▪️السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ

و هر کس چنین کند امیدست که پاداش حجّ و عمره براى او نوشته شود. زیارت مخصوص این شب هم در بخش زیارات مفاتیح الجنان آمده است.

۴- خواندن دعایى که به منزله زیارت امام زمان علیه السّلام است:

اللَّهُمَّ بِحَقِّ لَیْلَتِنَا [هَذِهِ ] وَ مَوْلُودِهَا وَ حُجَّتِکَ وَ ….

۵- دعایی که از امام صادق علیه السّلام روایت شده:

▪️أنْتَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ الْخَالِقُ الرَّازِقُ ….

۶- دعایى که حضرت رسول صلّى الله علیه و آله در این شب می‌خواندند:

اللَّهُمَّ اقْسِمْ لَنَا مِنْ خَشْیَتِکَ مَا یَحُولُ بَیْنَنَا وَ ….

۷- خواندن صلوات شعبانیه که هر روز هنگام ظهر خوانده می‌شود.
۸- دعاى کمیل که ورودش در این شب است.

۹- صد مرتبه خواندن هر یک از اذکار:

▪️«سبحان اللّه»
▪️«الحمدللّه»
▪️«الله اکبر»
▪️«لا اله الا الله»

تا خدا همه گناهان گذشته او را آمرزیده و حاجات دنیا و آخرتش را برآورد.

۱۰- شیخ طوسى در کتاب مصباح از ابو یحیى روایت کرده است که گفت: از امام صادق علیه السّلام پرسیدم: بهترین دعاها در این شب کدام است؟ فرمود: هرگاه نماز عشا را بجا آوردى، دو رکعت نماز بخوان:

▪️رکعت اول سوره های «حمد» و «کافرون»
▪️رکعت دوم سوره های «حمد» و «توحید»

و پس از سلام بگو:

▪️«سبحان اللّه» ۳۳ مرتبه
▪️«الحمدللّه» ۳۳ مرتبه
▪️«اللّه اکبر» ۳۴ مرتبه

پس بگو:

▪️یا مَنْ إِلَیْهِ مَلْجَأُ الْعِبَادِ فِی الْمُهِمَّاتِ وَ ….

آنگاه به سجده رفته و می‌گویى:
▪️«یا ربّ» ۲۰ مرتبه
▪️«یا اللّه» ۷ مرتبه
▪️«لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ الّا بِاللَّه» ۷ مرتبه
▪️«ما شاءاللَّه» ۱۰ مرتبه
▪️«لا قُوّهَ إلاّ باللّه» ۱۰ مرتبه
▪️سپس صلوات بر پیامبر و آل او علیهم السّلام.
و از خدا حاجت خود را می خواهى، پس سوگند به خدا که اگر در پى این عمل، به عدد قطرات باران حاجت بخواهى هر آینه خدا به کرم فراگیر و فضل بزرگش، آن را به تو مى رساند.

۱۱- خواندن دعایی که بعد از نماز شفع هم خوانده می‌شود.
إِلَهِی تَعَرَّضَ لَکَ فِی هَذَا اللَّیْلِ الْمُتَعَرِّضُونَ و ….
۱۲- بعد از هر دو رکعت از نماز شب و شفع و بعد از دعاهاى وتر دعایى که شیخ طوسى و سیّد ابن طاووس روایت کرده‌اند بخواند.
۱۳- سجده ها و دعاهای روایت شده از رسول خدا صلى الله علیه و آله، از جمله آنکه در سجده چنین مى فرمود:
سَجَدَ لَکَ سَوَادِی وَ خَیَالِی وَ آمَنَ بِکَ فُؤَادِی هَذِهِ یَدَایَ وَ مَا جَنَیْتُهُ عَلَى نَفْسِی یَا عَظِیمُ [عَظِیما] تُرْجَى [یُرْجَی] لِکُلِّ عَظِیمٍ اغْفِرْ لِیَ الْعَظِیمَ فَإِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذَّنْبَ الْعَظِیمَ إِلّا الرَّبُّ الْعَظِیمُ
سپس سر مبارک خویش را از سجده برداشته و دوباره به سجده برگشته و فرمود:

أَعُوذُ بِنُورِ وَجْهِکَ الَّذِی أَضَاءَتْ لَهُ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرَضُونَ وَ انْکَشَفَتْ لَهُ الظُّلُمَاتُ وَ صَلَحَ عَلَیْهِ أَمْرُ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ مِنْ فُجْأَهِ نَقِمَتِکَ وَ مِنْ تَحْوِیلِ عَافِیَتِکَ وَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِکَ اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی قَلْباً تَقِیّاً نَقِیّاً وَ مِنَ الشِّرْکِ بَرِیئا لا کَافِراً وَ لا شَقِیّاً
سپس دو طرف صورت خود را بر خاک نهاده و فرمود:
عَفَّرْتُ وَجْهِی فِی التُّرَابِ وَ حُقَّ لِی أَنْ أَسْجُدَ لَکَ
۱۴- نماز جناب جعفر طیّار.
۱۵- چهار رکعت نماز که از امام باقر و امام صادق علیهم السّلام روایت شده و در هر رکعت:

▪️سوره «حمد» یک مرتبه
▪️سوره «توحید» صد مرتبه

و چون فارغ شدى بگو:

▪️اللَّهُمَّ إِنِّی إِلَیْکَ فَقِیرٌ وَ مِنْ عَذَابِکَ خَائِفٌ مُسْتَجِیرٌ اللَّهُمَّ لا تُبَدِّلْ اسْمِی وَ لا تُغَیِّرْ جِسْمِی وَ لا تَجْهَدْ بَلائِی وَ لا تُشْمِتْ بِی أَعْدَائِی أَعُوذُ بِعَفْوِکَ مِنْ عِقَابِکَ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَتِکَ مِنْ عَذَابِکَ وَ أَعُوذُ بِرِضَاکَ مِنْ سَخَطِکَ وَ أَعُوذُ بِکَ مِنْکَ جَلَّ ثَنَاؤُکَ أَنْتَ کَمَا أَثْنَیْتَ عَلَى نَفْسِکَ وَ فَوْقَ مَا یَقُولُ الْقَائِلُونَ

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت