بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

قرائت و تفسیر قرآن کریم در اولین روز ماه مبارک رمضان در مصلی شهرستان قدس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس در اولین روز از ماه مبارک رمضان جلسه قرائت قرآن و تفسیر قرآن با حضور و تفسیر حجت الاسلام و المسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس برگزار شد .

مختصری از تفسیر سوره حمد ایشان به شرح زیر است:

در سوره مبارکه حمد بسم الله الرحمن الرحیم جزء سوره است در صورتی که در سوره های دیگر قرآن جزء سوره نیست،بسم الله الرحمن الرحیم پیامش اینست هرکاری که میخواهیم انجام بدهیم باید با نام خدا باشد.

هرکس می خواهد کارش با تکیه و اعتماد بر خدا باشد و کارش با برکت همراه شود با بسم الله الرحمن الرحیم شروع کند ،در روایت داریم هرکاری که با بسم الله الرحمن الرحیم شروع نشود آن کار سرانجام نخواهد داشت و آن کار ابتر خواهد بود بنابر این در تمام کارها به بسم الله الرحمن الرحیم توجه کنیم و به کودکان خود نیز آموزش دهیم که تمام کارهای خود را با بسم الله شروع کنند و بهترین راه آموزش به کودکان اینست که خودمان در عمل به گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در کارهایمان مبادرت بورزیم ،کودکان روی رفتار پدر و مادر خود بسیار دقیق هستند و حتی از اعمال مستحب و مکروه پدر و مادر الگو برداری میکنند که اگر رفتار شما با آداب اسلامی همراه باشد بعد از مدتی رفتار کودکانتان نیز همراه با آداب اسلامی خواهد بود حال اگر در خانه ای باشد که آداب غیر اسلامی را بیاموزد همان ها را فراخواهد گرفت بنابر این در گفتن بسم الله الرحمن الرحیم مقید باشیم تا کودکانمان نیز از ما بیاموزند در سوره مبارکه حمد یک آیه داریم که درخواست از خداست و دعاست که آن آیه (اهدنا اصراط المستقیم )است که درخواست هدایت است ،آیه های قبل از این آیه همه در رابطه با گفتگوی با خداوند است اما این آیه درخواست از خداست که میگوید خدایا خدایی که فقط تو شایسته عبادتی،خدایی که فقط از تو کمک میجویم ،ما را به صراط مستقیم هدایت کن ، این دعا از زبان یک نفر در نماز اما برای همه است ،نمیگوید خدایا من را هدایت کن می گوید خدایا مارا هدایت کن .

اسلام دین دستجمعی است میگوید هوای همدیگر را داشته باشید تلاش کنید برای هدایت همه نه برای هدایت خودتان ،اول خودتان اما بعد شروع کنید برای دیگران هم بخواهید ، اهدنی یعنی هدایت کن من را، اما اهدنا یعنی هدایت کن مارا ،ما در اینجا درخواست هدایت میکنیم و از خدا هدایت میخواهیم .

نکته دوم این است هدایت شدن علاوه بر خواست خودت باید از سمت خدا هم باشد،توفیق هدایت و هموار شدن راه هدایت از سمت خدا است ،اینکه ما مسلمانیم و اینکه شیعه هستیم و توفیق داریم پای قرآن نشسته ایم این نتیجه هدایت پروردگار و توفیقی است که خدا داده ، تا خدا نخواهد ما نمی توانیم خوب باشیم برای خوب بودن و در صراط مستقیم قرار گرفتن باید دعا کرد و از خدا خواست بهترین دعا هم دعاهای قرآنی و از زبان پیامبر  و ائمه معصومین است که این دعا، دعای قرآنیست.

برای درخواست از خداوند باید همت بلند داشت و برای درخواست از خداوند باید اول ستایش خدای را کرد و گفت الحمدالله رب العالمین ،تو لایق ستایشی،تو لایق عبودیتی ،تو رحمان و رحیمی، تو مالک  یوم الدینی ،تو لایق کمک خواستنی، حال کمک کن کمک کن‌ در صراط مستقیم قرار بگیرم .

برای درخواست از خداوند باید تواضع داشت  و کرنش کرد و حمد و ثنای خدا را گفت و بعد درخواست کرد ، درخواست هم باید بزرگ و مهم باشد و درخواست مهم اولینش هدایت الهی و قرآنیست .

موضوع امروز بحث ما نیز هدایت الهی و قرآنیست و درخواست قرار گرفتن در صراط مستقیم است ، ممکن است شما سوال کنید و بگویید انسانی که مسلمان است و انسانی که شیعه امیرالمومنین  و اهل بیت است انسانی که خودش ،نماز جمعه  و جماعت و قرآن و نماز و روزی هم ده مرتبه می گوید اهدنا الصراط المستقیم این دیگر نیازی به هدایت ندارد و هدایت شده است پس درخواست هدایت دوباره برای چیست؟ می گوییم اولا هدایت شده اما این درخواست برای استمرار و دوام هدایت است یعنی خدایا این هدایت من مقطعی و فصلی نباشد به طور مثال بعضی افراد دیانتشان فصلیست بعضی فقط ماه رمضان را مسلمان می شوند و بعد ماه مبارک برمیگردند به فضای قبلی خودشان و یا بعضی ها ماه محرم و یا اگر مشکل یا گرفتاری برایشان پیش بیاید به سمت خدا می روند اما زمانی که مشکلشان حل شد قران را به گوشه ای می گذارند و می گویند( هذا فراقی بین و بینک )بعضی از ما ایمانمان مقطعیست اما این آیه میگوید شما ایمانتان دائمی باشد و در هدایت دائمی قرار بگیرید و همیشه از خدا بخواهید، که این درخواست استمرار است .

دوم فقط و فقط کمال مطلق خداست و بقیه ناقص هستند و مسیر تکامل دارند و به مرور زمان با طی این مسیر باید پیشرفت کنند شما با گفتن اهدنا الصراط المستقیم و درخواست کردن های پی در پی به مرور انسان دچار پیشرفت معنوی می شود .

حال این صراط مستقیم چیست؟ ما یک صراط مستقیم در اعتقادات داریم و یک صراط مستقیم در عمل، صراط مستقیم یعنی هدایت در عقیده ،عقیده ما یک عقیده درست باشد از لحاظ عقیدتی سوره مبارکه انعام آیه ۱۶۱ می گوید : بگو خدایا من را به صراط مستقیم هدایت کن حال صراط مستقیم چیست؟ دینا قیما ملتا ابراهیم حنیفا  یعنی بر دین حنیف باشیم یعنی همان دین اسلام

عقیده من یک عقیده درست باشد اما در عمل یعنی چه؟ عمل یعنی پیرو شیطان نباشیم سوره یاسین ۶۰ و ۶۱ ،صراط مستقیم یعنی دنباله رو شیطان نشدن و بنده خدا شدن ،پس ما صراط مستقیم عقیدتی داریم و صراط مستقیم عملی داریم ،عقیدتی یعنی دین کامل و عملی یعنی عبادت درست .

راه رسیدن به صراط مستقیم چیست؟ راه رسیدن به صراط مستقیم پیوند با خداست ،به طور مثال در ادامه سوره میگوید :صراط الذین انعمت علیهم ،آنهایی که به ایشان نعمت داده ای آن صراط مستقیم است ،حال اینها چه کسانی هستند؟ سوره نساء آیه ۶۹ می گوید : کسی که اطاعت خدا و رسول بکند این جایگاهش با کسانیست که خدا به آنها نعمت داده یعنی کسانی که هدایت به صراط مستقیم شده اند و آنها پیامبران و و صدیقین و درستکاران و شهداء و صالحین هستند همچنین پیامبر فرمود :صراط مستقیم صراط انبیاست .

در روایتی از اهل سنت نیز از شواهدالتنزیل حاکم هزکانی نقل شده ابن عباس می گوید پیامبر به علی ابن ابی طالب فرمود : علی جان تو راه روشن خدایی تو صراط مستقیم خدا هستی و تو تکیه گاه مسلمین هستی.

بهترین سندی که می تواند راه مستقیم را به ما نشان بدهد قرآن کریم و اهل بیت علیه السلام هستند وهدایت قرآن برای همه است و انسانهایی که از هدایت قرآن بهره مند می شوند انسانهای با تقوا هستند.

انتهای پیام .

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت