بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: پنج شنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

مبلغین و مربیان با دلایل عقلی و منطقی با دانش آموزان سخن بگویند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس، حجت الاسلام والمسلمین جوکار در جلسه هفتگی تفسیر قرآن کریم ویژه روحانیون، ضمن گرامیداشت اول آبان سالروز شهادت حاج آقا مصطفی خمینی رحمت الله علیه بر ضرورت حضور روحانیت در مدارس و ارتباط متقابل مدارس با مساجد تأکید نمود و گفت: لازم است جذب کودکان و نوجوانان با تکیه بر دلایل عقلی و منطقی در اولویت امور فرهنگی قرار بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار ضمن گرامیداشت اول آبان سالروز شهادت حاج آقا مصطفی خمینی رحمت الله علیه بر ضرورت حضور روحانیت در مدارس و ارتباط متقابل مدارس با مساجد تأکید نمود و گفت: لازم است جذب کودکان و نوجوانان با تکیه بر دلایل عقلی و منطقی در اولویت امور فرهنگی قرار بگیرد.

وی افزود: آموزش و پرورش باید نسبت به رفتار دانش آموزان نظارت و مراقبت جدی‌تری از خود نشان بدهد.

امام جمعه شهرستان قدس سپس به ادامه تفسیر آیه ٣٣ سوره مبارکه احزاب پرداخت و گفت: «لیذهب» لام تعلیل و یذهب از باب افعال است. ذهب به وقتی با حرف جر متعدی می‌شود به معنای مصاحبت و مباشرت می‌باشد. اما وقتی در باب افعال باشد به معنای ارسال و ازاله است. در اولی مقصود رفتنی است که خود شخص هم می‌رود، اما در دومی بردن و دفع و پیشگیری است. از طرفی یذهب مضارع است و دلالت بر استمرار دارد؛ عنکم بر اهل البیت مقدم شده و مفید معنای حصر اذهاب رجس بر اهل بیت است.

وی پیرامون واژه رجس ضمن بیان اینکه واژه رجس در هفت سوره و ده مرتبه ذکر شده و معانی مختلفی همچون نفاق، شرک، عذاب، گمراهی، ظلالت و مطلق گمراهی و پلیدی است، افزود: راغب اصفهانی برای رجس چهار معنا در چهار جهت ذکر نموده و گفته: رجس چیزی است گاهی چیزی است طبیعتاً ناپاک، گاهی عقلا، گاهی شرعا و گاه هم طبیعتاً، هم عقلا و هم شرعا ناپاک است. اگر لفظ رجس به تنهایی و بدون قرینه ذکر شد، مقصود تمامی معنای است. از طرفی «ال» در الرجس، از نوع جنس و به معنای تمامی انواع رجس است.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار در پایان با استناد به اقوال مفسران پیرامون معنای واژه رجس گفت: علامه طباطبایی در المیزان رجس را صفت از ریشه رجاست و معنای آن را پلیدی رذالت و جسمی می‌داند. ابن عربی چهار قول گناه، شرک، شیطان و اخلاق خبیثه را از معانی رجس دانسته، ابن جوزی علاوه بر این چهار مورد شرک را نیز اضافه نموده و آلوسی نیز معانی مختلفی را ذکر نموده و در نهایت اشاره می‌کند که منظور همه بدی‌هایی است که از اهل بیت دور شده و این به معنای عصمت است.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت