بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

نقش شورای نگهبان در گام دوم انقلاب اسلامی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،حجت الاسلام و المسلمین جوکار در همایش فصلی ناظران شورای انتخابات با اشاره به جایگاه و اهمیت شورای نگهبان، اظهار داشت: شورای نگهبان جایگاه ویژه ای در نظام جمهوری اسلامی دارد و در گام دوم انقلاب باید با تلاش مضاعف و اقتدار آفرین در انتخابات سال جاری مشارکت داشته باشیم.

وی افزود: سابقه شورای نگهبان به صد سال پیش و دوران مشروطه برمیگردد. زمانی که قانون اساسی مشروطیت نوشته شد و به دلیل نقص قانون علما اعتراض کردند. در اصل اولی این قانون که اصلاح شد تعیین مذهب اثنی عشری کشور بود و در اصل دوم تشکیل شورای ۵ نفره فقها و علمای نامدار بود و امروز در جمهوری اسلامی به صورت شورای نگهبان داریم.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار ادامه داد: کسانی که امروز به جایگاه شورای نگهبان خرده‌گیری می کنند بدانند که هر کشوری که قانون اساسی دارد نهادی برای نظارت بر قانون دارد. امروز قانون اساسی در ۴۰ سالگی پیروزی خود است و در اصل ۹۳ قانون اساسی آمده که مجلس بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. همچنین در اصل۹۹ نظارت بر انتخابات برعهده شورای نگهبان است.
وی گفت: وظیفه ذاتی شورا نظارت و مراقبت ار قانون و اسلامیت قانون است که متشکل از ۶ فقیه و ۶ حقوق دان است بنابراین شورای نگهبان پشتیبان واقعی مردم و نظام اسلامی و خار چشمی بر دشمنان است. تصویب و تفسیر قانون از وظایف شورای نگهبان است پس طبیعی است که مجموعه ای که کار خطیری برعهده دارد و به خوبی آنجا میدهد مورد هجمه قرار می گیرد. ائمه معصوم نیز برای زنده نگه داشتن اسلام مورد تهاجم و تخریب قرار گرفتند. شورای نگهبان چشمان همیشه بینای نظام است.
دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی و گروه دیگر رد صلاحیت شده ها از عملکرد شورای نگهبان ناراضی هستند. بنابراین هجمه‌های وارده به شورای نگهبان امر عادی است و نباید کسی از این تخریب ها هراسی داشته باشد. چرا که هدف و مسیر اصلی مشخص است.

امام جمعه افزود: شورای نگهبان رکنی در انقلاب است که مجموعه ای از نیروهای مختص انقلابی و جهادی است که بدون هیچ چشم داشتی و با توانمندی و دلسوزی بر حفظ و تداوم انقلاب پا به صحنه گذاشته‌اند. مشخص است که دشمن از فعالیت شورای نگهبان ناراضی است.

وی با تاکید بر اهمیت عملکرد شورای نگهبان در گام دوم انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: در گام دوم انقلاب اولین انتخابات در اسفندماه برگزار خواهد شد و در این گام به دنبال جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی هستیم. برای رسیدن به این سه وظیفه مهم باید گفتمان سازی کرد.

حجت الاسلام جوکار ادامه داد: فرایند تحقق اهداف اسلامی در ۵ مرحله است. اول تشکیل انقلاب اسلامی، دوم تشکیل نظامی اسلامی که در سال ۵۸ با رای مردم اجرا شد و سوم تشکیل دولت اسلامی که این سوال مطرح می شود ” آیا با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب آیا دولت اسلامی تشکیل شده است”؟ در دولت اسلامی نفاق و اهل نفاق بواسطه دولت اسلامی ذلیل میشوند. کسانی که منتخب این ملت هستند در دولت اسلامی نقش دارند؟

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری(مدظله العالی) گفت: تاکید رهبری بر روی کار آمدن دولت جوان و مومن انقلابی است. تا کنون ۲۵۶ مورد آمریکا علیه ایران اقدام کرده ولی مجلس ما هیچ اقدامی نداشته است. آیا این مجلس اسلامی است؟

وی در ادامه اهداف اسلامی بیان داشت: چهارمین هدف اسلامی، تشکیل جامعه اسلامی است و پنجمین هدف تشکیل تمدن اسلامی است. اسلامی شدن جامعه توسط خودسازی انسان ها انجام خواهد شد. کسی که می خواهد مسئولیت در جامعه داشته باشد باید ابتدا خودسازی داشته باشد تا بتواند مردم را مدیریت کند. وضع فعلی کشور مناسب نیست. تنها با خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی می توان جامعه را اسلامی کرد و شورای نگهبان نقش بسیار سازنده و اثرگذاری دارد تا با دقت نظر از ورود عناصر ناخالص جلوگیری کند. باید در این امر خدا را در نظر داشت تا حقی از کسی ضایع نشود همانگونه که حق مردم حق الناس است، رد و صلاحیت کاندیدا ها نیز حق و الناس است. مجموعه صیانت از نظام همیشه بیدار و مراقب است و مانع از همه انواع تخلف انتخاباتی و دینی و مخالفت با نظام است. کسانی که تبلیغات زود هنگام انجام می دهند، قانون را ضایع می کنند. بنابراین در گام دوم انقلاب باید توجه بیشتر بر خود، جامعه و اطرافیان داشت.

امام جمعه با اشاره به دیدار ائمه جمعه با مقام معظم رهبری(مدظله العالی) خاطر نشان کرد: رهبری تاکید داشتند که به صاحبان قدرت و ثروت نزدیک نشوید. کسی که در کاندیداتوری هزینه های گزاف میکند این منبع مالی را از کجا آورده است؟

حجت السلام و المسلمین جوکار تصریح کرد: شورای نگهبان مجموعه ای از کاردان ها و نخبگانی است که تعدادی باتجربه و تعدادی جوان با انگیزه و پرنشاط هستند که پای نظام ایستاده اند و پاسخ فساد را میدهند. برای استفاده از ظرفیت جوانان در کنار مسائل سیاسی مسائل فرهنگی نیز باید ساخته شود.

 

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت