بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

نقش متولیان امور تربیتی و پرورشی در گام دوم انقلاب

به گزارش روابط عمومی و اصلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،  حجت الاسلام والمسلمین جوکار، امام جمعه شهرستان قدس، در همایش بزرگداشت روز امور تربیتی و تجلیل از معاونین و مربیان پرورشی که در سالن آمفی تئاتر حضرت باقر العلوم(ع) برگزار شد، ضمن یاد و خاطره همه شهیدان صدر اسلام و شهدای ۸ سال دفاع مقدس، شهدای ترور، شهدای هسته ای، و شهدای حادثه اخیر سیستان و بلوچستان و شهیدان باهنر و رجایی، ظهار داشت: منشأ و سررشته اجتماع ارزشمند و محفل نورانی امروز نتیجه ابتکار عمل دو شهید بزرگوار و والا مقام، شهید رجایی و باهنر است.

امام جمعه با اشاره به میلاد با سعادت حضرت زهرای مرضیه(س) افزوند: آن حضرت محور همه خوبی‌های عالم، محور اهل بیت عصمت و طهارت، محور اصحاب کساء، مدافع اسلام و ارزش های اسلامی به ویژه جان فدای ولی و ولایت هستند.
وی خطاب به معلمان گفت: شما معلمین عزیز هم مادر فرزندان خود و هم مادر دانش آموزان هستید. همان گونه که حضرت محمد مصطفی(ص)می فرماید: پدرو مادر انسان سه دسته هستند، دسته اول «ولدک» پدر و مادری که انسان از آنها متولد می‌شود، دسته دوم «علمک» آن پدرو مادری که به تو علم می آموزند آنها هم سمت پدر و مادری دارند و دسته سوم «زوجک» پدر و مادری که به واسطه ازدواج هستند.
وی ادامه داد: خداوند در سوره مبارکه احقاف آیه ۱۹ و سوره لقمان آیه ۱۴ انسان را نسبت به نقش بی بدیل مادر که سختی‌ها و مرارت ها را متحمل می شود تا نقش اصلی خود را ایفا کند بیان می دارد، تا فرزند او به عنوان عنصر مفید و کارآمد و مطلوب در جامعه ظهور پیدا کند.
امام جمعه در ادامه بیان کرد: مادر نقش کلیدی چه به عنوان زن و همسر برای شوهر و خانه داری و چه به عنوان یک مادر برای تربیت فرزند و در نقش یک معلم برای تربیت فرزندان جامعه دارد.
حجت الاسلام و المسلمین جوکار گفت: اسلام با فعالیت و حضور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زنان در جامعه مخالفتی ندارد، بلکه الگوهایی در جامعه اسلامی وجود دارد که آنها با عملکرد و سیره رفتاری شان موید آن هستند که زن مکمل مرد است.
وی ادامه داد: زن نقش ارزنده در کنار مرد ایفا می کند و این پاسخ به شبهات کوته فکران و معاندانی که علیه اسلام و جامعه اسلامی که مطرح می کنند اسلام برای زن محدودیت دارد، اسلام نه تنها مخالف آزادی حضور زن در اجتماع نیست بلکه نقش و جایگاه والایی را برای زن در نظر گرفته است و آن نقش خدایی، پیامبری و رهبری جامعه است، از این بالاتر در هیچ مکتبی پیدا نمی شود.
امام جمعه با اشاره به آیه سوره حمد که خداوند خود را رب العالمبن معرفی می کند، گفت: یعنی مربی تربیت کننده که این نقش مربی گری را در عالم خلقت بر زن داده است و این نقش با گرم کردن کانون خانواده از مهر و عطوفت و آموزه های رفتاری محقق می‌شود و امر خانه داری و فرزند پروری کار خدایی است.
وی افزود: کانون اصلی تعلیم و تربیت خانواده است و سرمایه گذاری در این حوزه باید در خانواده صورت بگیرد و مدرسه خانه دوم فرزندان است که نقش مکمل را دارد.

فرزندان را با آموزه های قرآن، کلام معصومین و وصیت نامه شهدا آشنا کنید
حجت الاسلام و المسلمین جوکار بیان کرد: یک عده با لجن پراکنی در جامعه سعی در تعرض به ارزش ها و مقدسات را دارند، این ها از بیت المال ارتضاع می کنند و در مقابل خطوط قرمز انقلاب و ولی امر قرار می‌گیرند و آنچه را که حق پرداختن به آن را ندارند و مصلحت عمومی جامعه اسلامی است و شورای امنیت برای آن تصمیم گرفته است علیه آن آشوب به پا می کنند و با ایجاد آشوب، بزرگان در جامعه نسبت به آن واکنش نشان می دهند. این ها با حمله به مقدسات به دنبال مشهور شدن و توجه هستند. یک نمونه بارز آن دیوار نگاره خیابان ولی عصر (عج) که تصویر زیبای مادر مهربان و مسئولیت پذیر که با چادر زیبا عطوفت و مهربانی را برای فرزندانش پهن کرده است و از پراکندگی آنها از انحرافات و خشن بودن جلوگیری می‌کند که یک عده کوته فکر این را توهین به شخصیت زن می دانند.
وی ادامه داد:همانطور که در زمان جاهلیت و قبل از اسلام زن در جامعه یک کالا بود، غرب امروزی  هم می خواهد از زن برای فروش کالا استفاده کند. چون کمپانی های امروزی که گرداننده این مسائل هستند وجود نداشتند و وقتی مردی می مرد زن  او را مانند اموالش در بین وراث تقسیم می کردند و زن نقش کالای به جا مانده برای وراث را داشت.
حجت الاسلام والمسلمین جوکار خاطر نشان کرد: اسلام با دین مبینش با کوثری که خدای متعال به پیامبر عطا کرد شخصیت و کرامت را به او برگرداند و زن را مکمل مرد قرار داد. خداوند در سوره مبارکه حجرات می فرماید: «ما زن و مرد را از جنس هم آفریدیم »، یا در سوره روم اشاره می کند «ما زن را مایه سکون و آرامش شما از جنس خودتان قرار داده ایم». همه این آیات بیان می دارد که زن و شوهر پاره تن و وابسته به هم هستند اما کسانی که مروج فرهنگ غرب هستند به شخصیت زن تهاجم بی رحمانه می کنند و آن را زیر سئوال می برند.

وی اشاره ای به پوشش و مد لباس غربی در جامعه کرد و گفت: بر خلاف اینکه در جامعه از تربیت اسلامی سخن می گوییم اما در کوچه و بازار لباس ها و پوشش ها بر گرفته از فرهنگ غرب است. در گذشته لباس هایی که مندرس و کهنه بود را وصله می‌کردند اما امروزه ما این مد لباس ها را از بازار خریداری می کنیم. این ها همه تفکر کمپانی ها و شرکت های غول پیکر اقتصادی مانند شرکتهای تولید سلاح و تجهیزات است. یک عده انسان های احمق سلاح های آنها را برای کشتار مسلمان ها می خرند و در جامعه، ما برای تولیدات غربی پول خرج می کنیم.
امام جمعه گفت: باید در جامعه هر معلمی که غیرت و وجدان بیداری دارد به تبیین و روشنگری جوانان بپردازد و راه درست را به آنها نشان دهد. چون سر منشأ این اتفاق ها را یک عده افراد غربگرا رقم می‌زنند و با حمله به تصویر زن چادری اسلامی و مسئولیت پذیر حجاب اسلامی را از صحنه مجالس کم رنگ می کنند. همه این ها برنامه ریزی شده و هدفمند است که باید شناسایی شود.
وی ادامه داد: کار تربیتی باید مقتضی را مانع و مفقود را از میان بردارد یعنی موانع تربیت را باید از سر راه فرزندان بردارد و جوانان را با اصول تربیت دینی و با آموزه های قرآن، کلام ائمه معصومین و وصایای شهدا از کودکی آشنا کرد.
حجت السلام والمسلمین جوکار، تصریح کرد: شهداء و نسل گذشته گام اول انقلاب را با استواری برداشتند و این انقلاب را به ۴۰ سالگی رساندند، اما گام دوم را قرار است ما برداریم که متولیان امور تربیتی و پرورشی وظیفه دارند با مطالعه دقیق و تحلیل علمی تبیین روشنی از بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب که در ابعاد هفتگانه با دو پیام مهم که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور ولایت عظمی است را داشته باشند و هر کس در هر جایگاهی که هست باید نقش و هدف خود را در این برنامه مشخص کند.

 

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت