بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: پنج شنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

نماز ستون دین است اما بعد از امامت و ولایت/ همگان باید غدیر را بزرگ بشماریم

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس در شب شهادت امام باقر علیه السلام در جمع نمازگزاران مسجد امام باقر علیه السلام ویلاشهر، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شب شهادت حضرت باقرالعلوم علیه‌السلام، و توصیه به اقامه نماز دهه اول ماه ذی‌الحجه، گفت: بنیان های اسلام، ۵ مورد است؛ نماز، زکات، حج، روزه، ولایت

وی ادامه داد: از پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله نقل است که نماز ستون دین است و عملی است که باعث قبولی دیگر اعمال می‌شود و اگر این عمل قبول یا انجام نشود، دیگر اعمال نیز پذیرفته نیست؛ نماز، مانند شیرمادر، هم باعث رشد و تعالی می‌شود و هم بازدارنده در برابر گناه و مسیر انحرافی است چنانکه خداوند فرموده: ان الصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر

امام جمعه شهرستان قدس اظهار داشت: یکی از دلایل ناهنجاری های امروزی، ضایع و فراموش کردن نماز است؛ و آنچه که باعث جلوگیری از کید و مکر دشمن می‌شود، همین نماز است. دشمن با ایجاد جاذبه های کاذب و انحرافی در دیگر مکان ها، می‌خواهد که جوانان را از اجتماعاتی چون مسجد و نماز دور کند و بازدارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس اذعان کرد: در هر کجای قرآن، در کنار نماز، صحبت از زکات به میان آمده است. زیرا خداوند می‌خواهد با این کار هم دین را پشتیبانی کند و هم فقرا را بی‌نیاز سازد و فقر را ریشه کن کند. با این عمل هم برکت به جامعه بازمی‌گردد، و هم دعای امام زمان شامل حالمان می‌شود.

وی ادامه داد: اسلام، دینی اجتماعی است و با اجتماعات اهمیت خاصی می‌دهد زیرا که حج را در کنار نماز جمعه و جماعت، یکی از ۳ اجتماع سالیانه، هفتگی و روزانه معرفی می‌کند.

امام جمعه شهرستان قدس گفت: بنابر روایت امام باقر علیه السلام، برای مسئله ولایت، ندایی داده شده که برای هیچیک از موارد قبلی وجود ندارد. کلید تمام این ۴ مورد (نماز، زکات، حج، روزه)، ولایت است. مسئله ولایت وابسته به شخصی است که توسط پرودگار عالم به درجه خلیفه الهی می‌رسد تا راه را به سمت نماز و زکات و حج و روزه و سایر عبادات نشان دهد بنابراین نماز عمود دین است اما بعد از امامت و ولایت.

وی ادامه داد: رسالت نبی مکرم اسلام، در گرو ابلاغ ولایت در حادثه غدیر بود و اگر ایشان آن امر را انجام نمی‌دادند، ۲۳ سال پیامبری آن حضرت، بی‌ثمر بود. طبق آیات اولیه سوره نبأ، اولین چیزی که از آن پرسیده می‌شود، همین مسئله ولایت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار در پایان تصریح کرد: دشمنان امروز، برای مقابله با ولایت، همت شدیدی دارند چنانکه ریشه این موضوع در آغاز اسلام و از همان ایام غدیر نشأت می‌گیرد؛ امروزه دشمن نه با حج ما مشکل دارد و نه با هیچکدام از دولت های ما، مشکل اصلی آنان اصل اسلام ، امامت و ولایت و مسئله ولایت فقیه است. امروزه نباید بگذاریم غدیر فراموش شود، نتیجه فراموشی حادثه غدیر، فاجعه عاشورا می‌شود.

ایشان به بزرگداشت عید غدیر و اطعام در روز غدیر توصیه نمودند.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت