بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

چگونه خادمیار امام رضا علیه السلام شویم؟

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قدس،قدرت اله کریمی، مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در شهرستان قدس با اشاره به فعالیت های دفتر نمایندگی آستان قدس و ضرورت تشکیل آن در شهرستان قدس ، اظهار داشت: با آغاز مدیریت و تولیت آستان قدس رضوی و دستور و حکم مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، تحولی در توجه و خدمات آستان قدس ایجاد شد. به عبارت دیگر “خادم و مخدوم” لزوما در مشهد خدمت نمی کنند و هرکس در هر نقطه ای از کشور و حتی خارج از کشور خدمتی در این مسیر انجام دهد به عنوان خادم امام رضا(ع) محسوب می شود.

وی افزود: رویکرد تولید جدید آستان قدس، توجه به محرومان است چرا که امام رضا(ع)، امام همه ضعفا و محرومین هستند بنابراین صرفا محدوده مشهد را شامل نمی شود. به همین دلیل سامانه ای در آستان قدس رضوی تعریف شد تا مشتاقان خدمت به امام رضا(ع) با مشخص کردن نوع خدمت در این راه فعالیت داشته باشند. این خدمات می تواند در رشته ها و زمینه های مختلف مانند پزشکی، عمران و سایر موضوعات تعریف شد باشد که با مشخص کردن عرصه خدمت، گزارش ماهانه خود را به دفتر آستان قدس ارائه می دهند. پس از تایید گزارش توسط نمایندگی آستان، افراد می توانند در سال ۴ مرتبه به مشهد مشرف شوند و به عنوان کشیک خادم امام رضا(ع) خدمت کنند و در طول سال نیز خدمات ثبت شده در سامانه را اجرا نمایند. به این ترتیب گستره ارتباط بیشتر میان خادمین و دفاتر شهرستان ایجاد می شود.

کریمی ادامه داد: بیش از ۲۵۰ نفر از شهرستان قدس به عنوان خادمیار در سیستم ثبت نام کرده اند که با بررسی مدارک و تکمیل پرونده و ارائه گزارش ها می توانند خادم حرم رضوی شوند.

وی با اشاره به فعالیت های انجام شده توسط نمایندگی آستان قدس رضوی در شهرستان قدس گفت: در سال گذشته ۱۴ کاروان سفراولی، حدود ۱۰۰۰ نفر به مشهد مقدس اعزام شدند. شناسایی این افراد توسط اداره کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره بهزیستی شهرستان قدس صورت می گیرد. در دهه کرامت نیز ۳ کاروان برای سفر در نظر گرفته شده اند. فعالیت دیگر آستان در زمینه شناسایی محرومین بوده و حدود ۱۲۰۰ بسته سبد کالا به نیازمندان اهدا شد. اقدام دیگر، تهیه جهیزیه به زوج های واجد شرایط و اعزام ویژه به مشهد مقدس بوده است. همچنین حدود ۳۰۰ رأس گوسفند اهدایی مردم قربانی و پس از بسته بندی میان افراد واجد شرایط توزیع شد و در آستانه سال تحصیلی نیز ۲۳۰۰ بسته لوازم التحریر به دانش آموزان اهدا شد.

کریمی خاطر نشان کرد: ارتباط بیشتر ما خیرین است که آمادگی خود را برای کمک در این زمینه اعلام می کنند و شهرستان قدس یکی از شهرستان های موفق در این زمینه ها بوده است.

وی در ارتباط با نحوه کمک خیرین بیان داشت: خیرین می توانند در زمینه های تعریف شده مانند نذر عام، زیارت اولی ها، قربانی، درمان بیماری، ایتام ، اکرام، اطعام، هزینه تحصیلی، تامین جهیزیه، عقیقه و کمک رسانی در حوادث طبیعی که هر یک دارای شناسه مشخص شده اند را انتخاب و خادمیار امام رضا(ع) باشند.

وی گفت: در دهه کرامت برنامه های مختلفی در سطح شهرستان با کمک دستگاه های مختلف اجرا شد که می توان به تجمع مردمی حافظان حریم خانواده، اعزام به سفر قم، برگزاری جشنواره شعر رضوی، اجرای تئاتر و برپایی جشن های عمومی اشاره کرد. علاوه بر این، دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت با حضور خدام حضرت افتتاح شد.

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: همچنین در روز میلاد امام رضا علیه السلام ، استقبال رسمی از خادمان حضرت در گلزار شهدا انجام شد و سپس از مرکز کمپ ترک اعتیاد بازدید و با چند خانواده در نقاط مختلف شهر دیدار صورت گرفت. در ادامه استقبال نمازگزاران در مصلی شهرستان قدس انجام شد و پیش سخنران خطبه های نماز جمعه خادم حرم رضوی بود که پس از اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه، نمازگزاران پرچم متبرک امام رضا علیه السلام را زیارت کردند. خدام رضوی پس از دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و علما در دفتر امام جمعه، در جوار شهدای گمنام و امامزادگان حضرتین حضور یافتتند. در اجرای برنامه ها حدود ۱۰ هزار نمک متبرک رضوی میان شهروندان توزیع شد و مردم شهرستان قدس پرچم مقدس رضوی را زیارت کردند.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت