بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

خطبه نماز جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

به گزارش پایگاه خبری امامت قدس، حجت الاسلام والمسلمین جوکار ضمن تسلیت ایام اسارت آل الله علیهم السلام و ارتحال ملکوتی عالم ربانی و استاد اخلاق حضرت آیت الله ناصری و همچنین گرامی داشت آغاز ماه صفر گفت: نماز جمعه تجلی وحدت میان مسئولین و مردم است. خطبه ٢١۶ نهج البلاغه پیرامون حقوق متقابل دولتمردان و مردم ایراد گردیده است؛ این خطبه در زمان و کان خاص (جنگ صفین)، برای مخاطبان خاص و در چهار بخش بیان شده.

وی ضمن اشاره به بخش اول خطبه که حقوق متقابل و بیان کلی حقوق است بیان داشت: در حکومت‌های استبدادی حقوق یک طرفه است و هر چه دولتمردان بگویند، مردم باید آن را انجام بدهند، اما در حکومت اسلامی این ارتباط و حقوق دو طرفه است. از منظر امام علی علیه السلام لازم است میان مردم و مسئولان، پیرامون رعایت حق، ارتباط دو سویه بر قرار باشد؛ هر دو طرف باید حق را بشناسند، به آن پایبند باشند و عمل کنند.

جوکار ادامه داد: چنین نیست که منظور از رعایت حقوق متقابل تنها مختص ارتباط زمامداران و مردم باشد؛ رعایت حقوق متقابل باید در تمامی شئون اجتماعی و فردی مانند ارتباط معلم و شاگرد، زوجین، والدین و فرزندان، انسان و حیوان، انسان و طبیعت و… رعایت شود؛ اینطور نیست که تنها فرزندان موظف به رعایت حقوق پدر و مادر باشند، بلکه مسائلی همچون نامگذاری درست، تربیت صحیح، نفقه و حق ارث از جمله حقوقی است که بر گردن والدین است.

امام جمعه شهرستان قدس بهترین منبع جهت شناخت حقوق متقابل را «رساله حقوق امام سجاد علیه السلام» دانست و افزود: حقوق متقابل نباید تنها در حد شعار باشد، بلکه باید این حقوق شناسایی و به آن عمل شود؛ کتاب رساله حقوق بهترین سند راهبردی، منشور و سند راهِ شناخت حقوق بشر است.

جوکار ضمن اشاره به بخش دوم خطبه گفت: بخش دوم از خطبه مذکور به تشریح حقوق حاکمان با مردم و حقوق مردم با حاکمان اختصاص دارد که عمل به این حقوق هفت فایده و عدم عمل به آن هفت ضرر برای جامعه اسلامی خواهد داشت (که برای ملاحظه این هفت مورد باید به خطبه مراجعه شود).

وی اصلاح امور مسئولان به دست مردمان و اصلاح امور مردمان به دست مسئولان را عنوان بخش سوم این خطبه دانست و گفت: اگر زمامداران اصلاح شوند، مردم هم اصلاح می‌شوند، اما اصلاح مسئولان با همراهی مردم در امور صورت می‌گیرد. از طرفی مسئولان نباید به تعریف و تمجید مردم دلخوش باشند و همواره باید خدا را در امور خود ناظر ببینند.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار درباره بخش چهار و آخر این خطبه، ضمن بیان اینکه این بخش به پرهیز از چاپلوسی و تملق می‌پردازد، گفت: در دولت اسلامی نه تنها مسئله تملق و چاپلوسی حاکمان ومدیران ممنوع است، که مسئولان باید ظرفیت شنیدن نقد ناقدان را داشته باشند. دولتی که سرکوب کننده باشد و اجازه حرف زدن و نقد کردن را به مردم ندهد آن دولت اسلامی نیست بلکه دولت مستبد است. دولت اسلامی برای مردم حق و حقوقِ آزادی که در چارچوب دین و قانون تعریف می‌شود، قائل است. یکی از اقدامات خوبی که در این راستا انجام گرفته، برپایی میز خدمتی است که با همت مسئولان شهر در محل نماز جمعه بصورت پیوسته و هفتگی انجام می‌شود و از این طریق باب ارتباط مردم با مسئولین شهر جهت بیان مشکلات و انتقادات موجود باز شدهاست.

وی ضمن تأکید بر نقد پذیری دولتمردان، در مورد شیوۀ بیان انتقادات افزود: هرچند باید باب نقد منصفانه بر مردم باز شود که البته خوشبختانه امروز چنین است، اما از طرفی نقد باید در چارچوب شرع، قانون، اخلاق، انصاف، اعتدال و ادب باشد.

جوکار در پایان راه علاج مشکلات موجود در کشور را همراهی و همدلی مسئولان و مردم دانست و هر دو طیف مردم و مسئولان و مدیران را به توجه و عمل به فرامین امیر المؤمنین علیه السلام فراخواند.

حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته شهرستان بیان کرد: یکی از مصادیق تقوا که ۱۳ مرتبه در قرآن کریم از آن یاد شده، موضوع قرض‌الحسنه است که یکی از راهکاری‌های مهم مبارزه با ربا نیز محسوب می‌شود.

وی در رابطه با شرایط ترویج قرض‌الحسنه افزود: قرض الحسنه باید ۵ شرط داشته باشد که شامل شرط‌های آبرومندانه و عزت مندانه، بی‌منت ، بدون چشمداشتی مانند بهره و سود، خشنودی خدا و از روی میل و علاقه شخصی خود باشد که اگر این ۵ شرط رعایت شود، ترویج قرض‌الحسنه موجبات جلوگیری از بسیاری معضلات اقتصادی، اجتماعی را فراهم می آورد.

امام جمعه شهرستان قدس ادامه داد: در دوره‌های مختلف به واسطه اقدامات شایسته از دولت‌ها تشکر و در راستای کوتاهی و اشتباهات نیز تذکر داده‌ام، امروز نیز با رعایت انصاف، تقوا و محاسبه آنچه که دولت تحویل گرفته است، بایست بگویم در یکسال گذشته اقدامات دولت قابل تقدیر و تحسین بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار در خصوص اقدامات بزرگ و جهادی دولت در طول این یکسال گفت: دولت اقدامات بزرگ و جهادی انجام داده که از مهار بیماری کرونا گرفته تا پرداخت بدهی‌های سنگین دولت قبل، که حتی در این شرایط نیز از بانک مرکزی قرض نکرده و پول جدید تورم زا را نیز چاپ نکرده است.وی در رابطه با اقدامات مهم دولت در عرصه بین‌الملل عنوان کرد: از اقدامات مهم دولت در عرصه بین‌الملل می‌توان به توسعه روابط خارجی، برگشتن اعتبار از دست رفته گذرنامه ایرانی و افزایش روابط تجاری با کشورهای مختلف دنیا اشاره کرد.خطیب جمعه شهرستان قدس گفت: در سال اول، دولت‌ها به فکر جلب اعتماد مردم برای تشکیل دولت بعدی هستند، اما ریاست محترم جمهور برخلاف رویه‌ دولت‌های گذشته و در راه رضای خدا و به منظور بهبود وضعیت کشور به صورت مجاهدانه و صادقانه ، جهاد آبرو کرد و جراحی بزرگ اقتصادی را انجام داد.
هماهنگی قوای سه‌گانه با یکدیگر و با رهبری معظم انقلاب ، برخورداری از روحیه مردمی و جهادی را نیز از ویژگیهای برجسته دولت برشمرد.حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار عنوان کرد: بازسازی انقلابی و عقلانی در عرصه های مدیریتی و نیز استفاده از نیرو‌های جوان انقلابی باید در دستور کار قرار گیرد، همچنین باید در راستای تغییر رویکرد و عملکرد بدنه مدیریت در راستای عدالت ورزی و فساد ستیزی اقدام شود.

امام جمعه شهرستان قدس اظهار داشت: مسئولان باید کاری کنند روحیه امیدواری مردم به داخل ارتقاء پیدا کند، همچنین باید در راستای افزایش رضایتمندی مردم با ارتقاء خدمات نیز فعالیت شود.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت