بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

خطبه نماز جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۷

بانوان محجبه جهاد عفاف راه بیندازند و در پارک ها و اماکن عمومی حضور یابند

امام جمعه شهرقدس ضمن گلایه از وضعیت نامناسب بوستان ها و با اشاره به اینکه تجربه حضور نیروهای انقلابی و مومن نشان داد که می توان تحولی در بوستان ها ایجاد کرد گفت: مومنان و خانواده ها رزمایش حضور راه انداخته و بانوان محجبه با جهاد عفاف در اماکن عمومی حاضر شوند.

به گزارش پایگاه خبری امامت قدس، حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار امام جمعه شهرقدس در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته و در آستانه فرارسیدن روز عرفه ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و توجه به ذات مقدس پروردگار اظهار کرد: روز عرفه روز عرفان، معرفت به خود و شناخت خداوند است و هر کس خود را بشناسد و در وجود ناشناخته خود تدبر کند، آثار پروردگار را خواهد دید.
وی گفت: روز عرفه روز دعا، نیایش و نجوا با پروردگار عالم است و باید از این فرصت طلایی بهره برد و در همچین روزی مسلم بن عقیل سفیر امام حسین به شهادت رسید. حضرت مسلم نصرت و یاری امام زمانش بود و زمینه را برای آمدن امام حسین(ع) با آوردن نامه ای آماده کرد اما از آنجا که فضای کوفه عوض شده بود، افکار، باورها و عقیده‌ها از گذشته بر آنان تاثیر گذاشت و نتیجه این نگاه اشتباه شهادت حضرت مسلم شد.
خطیب نماز جمعه شهرقدس با اشاره به خطبه دوازدهم نهج البلاغه ادامه داد: کسانی که با اهل بیت علیهم السلام پیوند مکتبی و وحدت عقیده دارند با اهل بیت هستند و ما نیز می‌توانیم اویس قرنی و مسلم امام زمانمان باشیم و ولی فقیه زمان یعنی رهبر معظم انقلاب اسلامی که پیوند دهنده میان امت و امام زمان(عج) است و چشم انداز گام دوم انقلاب اسلامی را زمینه سازی ظهورترسیم کرده و در این مسیر حرکت می کند را یاری و دین و ایمان را تقویت کنیم.
وی با اشاره به بیانیه رهبری درخصوص حج امسال که دو رکن حج را ترکیبی آمیخته از سیاست و معنویت معرفی کردند و فرمودند دشمنان در صدد به چالش کشیدن وحدت هستند، افزود: دشمن امروز در خیال پوشالی خود دل به وحدت شکنی بسته است و البته در بخشی از آن یعنی جذب حکام به سوی خود موفق شده ولی در بخش اعظم آن یعنی امت اسلام موفق نشده و نخواهد شد.
حجت الاسلام جوکار ادامه داد: این هشدار برای این است که امروز دشمن مسئله عرب و عجم، زبان عربی و عجمی ساخته و در صدد آن است که همانطور که یک ناتوی غربی ساخت می‌خواهد ناتوی عربی بسازد و در صدد آن است که چند کشور که حکام خود فروخته دارد و گاو شیرده هستند را متحد و برایشان جنگهای متعدد تعریف کند تا از این مسیر به منافع خود برسد و سلاح‌های گرم خود را به آنان بفروشد.
وی با تاکید بر اینکه ما باید مراقب باشیم، دم از اختلاف نزنیم و زمینه را برای دشمن مهیا نکنیم، گفت: دشمن در صدد است سبک زندگی غربی را جایگزین سبک زندگی اسلامی کند که این مسئله باز گشت به دوران جاهلیت و ارتجاع است.
امام جمعه شهرقدس بیان داشت: مسئله ناهنجاری های جنسی و اخلاقی، مجالس شرابخواری، موسیقی های مبتذل و منحرف کننده، کشف حجاب و سگ گردانی ها مواردی است که نتیجه سبک زندگی غربی است.
وی افزود: روزی که رضا خان بی حجابی را از آتاتورک و خارج کشور را به ایران آورد و خواست که کشف حجاب کند، همین مردم مومن و مسلمان در مقابل این عمل جنایتکارانه ایستادند و خون دادند و امروز ما برای نگهداری از معنویت، تقویت و ارتقای سطح معنویت اجتماعی باید اولا از فرصت‌هایی مثل روز عرفه، عید قربان جهت ترویج سنت های اسلامی و توجه به محرومین استفاده و از سبک زندگی اسلامی صیانت کنیم و در جامعه اسلامی جهاد عفاف راه اندازی شود.
امام جمعه شهرقدس به وضعیت نامناسب بوستان ها اشاره کرد و ادامه داد: پارک‌ها، از دست رفته اند و هنجار شکنی در خیابان ها بیداد می کند و حجاب در خودروها کمرنگ شده است و باید مسئولین نظام جمهوری اسلامی به صحنه آمده و نسبت به مسئله حجاب فکری بکنند و علما فریاد بزنند و مردم نیز حرکت کرده و نسبت به جهاد عفاف، امر به معروف و نهی از منکر قیام کنند.
وی خاطر نشان کرد: عده‌ای هستند که دشمنان آنان را تجهیز کرده تا در پارکها به بی عفتی و بی حجابی بپردازند و حضور خانواده ها و مومنان در پارکها، خیابانها و اماکن عمومی یکی از راهکارهای جهاد عفاف است و باید در مقابل این عمل رزمایش حضور داشته باشیم تا ورود بدحجاب ها ممنوع شود و مردم باید پرچم مطالبه گری مقابله با ناهنجاری ها و عفاف و حجاب را بلند کنند.
حجت الاسلام جوکار با تاکید بر اینکه بانوان میدان دار فرهنگ سازی عفاف و حجاب در حوزه های فردی و اجتماعی جامعه هستند و اگر بانوان با در بازارها حضور پیدا کنند قطعا این حضورشان در راستای اصلاح اوضاع تاثیر گذار خواهد بود، گفت: امام نقشه دشمن بر بی عفتی و بد حجابی زنان را در این میداند که آنان می‌خواهند نهاد خانواده که در رأس آن مادر است بهم بریزند و بهائیت پشت این عمل است.

وی افزود: ۱۳ سال از شهرستان شدن قدس می‌گذرد و طی این مدت برخی ادارات یا مستقر نبوده و یا ساختمان استیجاری دارند و در سفر اخیر رییس جمهوری مصوب شد که ساختمان فرماندهی انتظامی شهرستان آغاز به کار کند و در چند روز گذشته ساختمان آغاز به کار کرده که جای تشکر دارد.
امام جمعه شهرقدس به رزمایشی امنیتی ناحیه مقاومت بسیج که با نظارت قرارگاه ثارالله، سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) و با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه های خدمات رسان انجام شد اشاره کرد و افزود: این امور جهت آمادگی، پیش بینی و پیشگیری پیرامون بحران های اجتماعی انجام شد و نمایانگر وحدت، توانمندی و اقتدار آفرینی بود و از همه بسیجیان، جوانان گام دوم انقلاب اسلامی، پاسداران، نیروی انتظامی و دستگاه های خدمات رسان و شورای تامین قدردانی می شود.
انتهای پیام/

صوت خطبه اول

صوت خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشاءِ وَالْإِحْياءِ، وَالْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الأَشْياءِ، الْعَلِيمِ الَّذِى لَايَنْسىٰ مَنْ ذَكَرَهُ، وَلَا يَنْقُصُ مَنْ شَكَرَهُ، وَلَا يَخِيبُ مَنْ دَعَاهُ، وَلَا يَقْطَعُ رَجَاءَ مَنْ رَجَاهُ . اللّٰهُمَّ إِنِّى أُشْهِدُكَ وَكَفىٰ بِكَ شَهِيداً، وَأُشْهِدُ جَمِيعَ مَلائِكَتِكَ وَسُكَّانَ سَمٰواتِكَ وَحَمَلَةِ عَرْشِكَ، وَمَنْ بَعَثْتَ مِنْ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ، وَأَنْشَأْتَ مِنْ أَصْنَافِ خَلْقِكَ، أَنِّى أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللّٰهُ لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که آغاز هستی است پیش از آفرینش و حیات‌بخشی و پایان هستی است پس از نابودی همه چیز، دانایی که از یاد مبرد آن را که یادش کند و کم نگذارد از آنکه شکرش را به‌جای آورد و ناامید نسازد آن را که بخواندش و قطع نکند امید آن‌که به او امید بست؛ خدایا! تو را گواه می‌گیرم و تو برای گواهی کافی هستی و گواه می‌گیرم همه فرشتگانت و ساکنان آسمان‌هایت و نگهبانان عرشت و رسولان و پیامبرانی که برانگیختی و انواع آفریده‌هائی که آفریدی (همه و همه را گواه می‌گیرم) بر اینکه باور دارم که همانا تویی خدا، شایسته پرستشی جز تو نیست؛

وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ وَ لَا عَدِيلَ، وَلَا خُلْفَ لِقَوْلِكَ وَلَا تَبْدِيلَ، وَأَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ، أَدَّىٰ مَا حَمَّلْتَهُ إِلَى الْعِبَادِ، وَجَاهَدَ فِى اللّٰهِ عَزَّ وَجَلَّ حَقَّ الْجِهَادِ، وَأَنَّهُ بَشَّرَ بِمَا هُوَ حَقٌّ مِنَ الثَّوَابِ، وَأَنْذَرَ بِمَا هُوَ صِدْقٌ مِنَ الْعِقَابِ، اللّٰهُمَّ ثَبِّتْنِى عَلىٰ دِينِكَ مَا أَحْيَيْتَنِى؛

یگانه‌ای؛ شریکی نداری و بی‌همتایی و اختلاف و تفاوتی و تغییری در گفتارت نیست و اینکه محمّد ـ که خدا بر او و خاندان او درود فرستد ـ بنده و فرستاده توست؛ رسالتی را که بر عهده‌اش نهاده بودی به بندگانت رساند و در راه خدای عزوجل جهاد کرد، آنگونه که شایسته جهاد بود و به پاداشی که حق است مژده داد و از عذابی که راست است بیم داد، خدایا! تا زنده‌ام مرا بر دین خود ثابت بدار؛

وَلَا تُزِغْ قَلْبِى بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنِى، وَهَبْ لِى مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ . صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَعَلَىٰ آلِ مُحَمَّدٍ، وَاجْعَلْنِى مِنْ أَتْباعِهِ وَشِيعَتِهِ، وَاحْشُرْ نِى فِى زُمْرَتِهِ، وَوَفِّقْنِى لِأَدَاءِ فَرْضِ الْجُمُعَاتِ، وَمَا أَوْجَبْتَ عَلَىَّ فِيها مِنَ الطَّاعَاتِ، وَقَسَمْتَ لِأَهْلِهَا مِنَ الْعَطَاءِ فِى يَوْمِ الْجَزَاءِ، إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ.

و دلم را پس از آنکه به نور هدایت روشن کردی منحرف مکن و از نزد خود رحمتی بر من ببخش، چراکه تنها تو بخشاینده‌ای، درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و مرا از پیروان و شیعیان او قرار ده و در گروه او محشورم گردان و بر انجام واجبات جمعه‌ها و طاعاتی که در آن بر من لازم کردی توفیقم ده و عطایی که در رستاخیز برای اهل جمعه قرار داده‌ای نصیبم گردان، چه همانا تویی قدرتمند حکیم.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت