بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

خطبه نماز جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۱۴

خبرنگاران انصاف و اخلاق را در خبر و مطالبه گری رعایت کنند/ منطقه سیل‌زده فیروزکوه صحنه وحدت و همدلی، خدمت جهادی و مدیریت انقلابی شده است

 

حجت الاسلام رضا جوکار امام جمعه شهرقدس در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و تسلیت ایام عزاداری سیدالشهداء علیه السلام اظهار کرد: مهمترین معروفی که در زمان امام حسین علیه السلام ترک شد و مهم ترین حقی که به آن عمل نمی‌شد مسأله امامت و ولایت اهل بیت علیهم السلام بود و آن باطل و منکری که در آن روز رواج پیدا کرد و از آن نهی نمیشد روی کار آمدن حکومت ظالم بود.

وی‌گفت: زیر بنای همه معروف‌ها در روایتی از امام باقر(ع) که فرمود:« اسلام بر پنج مسئله مهم استوار است: نماز، زکات، حج،روزه و ولایت که افضل همه آنان ولایت است، زیرا کلید همه عبادات، مناسک، واجبات و فروع دین مسأله ولایت است».

خطیب نماز جمعه شهرقدس ادامه داد: ولی امر هدایت کننده چهار مورد اول است، لذا امام حسین(ع) مهمترین مسأله آن روز را ولایت دانست و قیام کرد تا آن را زنده کند.

وی‌ با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) افزود: کسی که می‌خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند ابتدا باید خودش معروف و منکر و حلال و حرام خدا را بشناسد.

حجت الاسلام جوکار با اشاره به اینکه گاهی جای معروف و منکر عوض می‌شود و برخی برای امر به معروف از طریق منکر وارد می‌شوند ، گفت: معروف از ماده عرف و به معنای آنچیزی است که توسط فطرت پاک انسانی، عقل سلیم، مبانی صحیح اسلام و عرف اجتماعی پسندیده و مورد تایید باشد و باید معروف را شناخت و آن را شناساند و معرفی کرد.

وی در ارتباط با تشکیل اجتماع با شکوه عزاداران گفت: اخیرا اجتماع سازی‌های خوبی در شهر قدس در حال شکل‌گیری است و لازم است اجتماع خوبی برای تاسوعا و عاشورا شکل بگیرد، اما برگزار کنندگان اولا باید مواظب باشند تا برای مردم ایجاد مزاحمت و تنافر نکنند و حال آنان را مراعات کنند و دوم تقید به اقامه نماز جماعت ظهر در روز عاشورا است که امام حسین علیه السلام برای برپایی نماز قیام کرد.

امام جمعه شهرستان قدس ادامه داد: نماز میراث حضرت اباعبدالله علیه السلام است که به ما رسیده و شایسته نیست عزادارانی که برای آنحضرت سینه می‌زنند و گریه می‌کنند نسبت به نماز ظهر عاشورا بی تفاوت باشند.

وی ضمن گرامیداشت یاد شهدا بویژه یاد شهدای مدافع حرم و شهدایی که چند روز گذشته به وطن بازگشتند بخصوص سردار شهید اسکندری که پیکر بی سر ایشان به وطن بازگشت گفت: شهدای مدافع حرم الگوهای آخر الزمانی بصیرت هستند.

امام جمعه شهرقدس به روز خبرنگار اشاره کرد و افزود: ١٧ مرداد روز شهادت شهید محمود صارمی و روز تکریم خبرنگاران است و از همه خبرنگاران تشکر میکنم، خبرنگاران مجاهدان عرصه اطلاع رسانی و انعکاس و پیگیری مشکلات مردمی هستند.

وی تاکید کرد: خبرنگاران در عین حال باید اخلاق خبرنگاری و رعایت اعتدال و انصاف در انتشار اخبار را سر لوحه کار قرار دهند اما متاسفانه گاهی شاهد نشر خبرهایی هستیم که چهره شهر را بصورت دیگری نشان می‌دهد و مسئولین و در رأس آن اعضای شورای تأمین اجازه ندهند کسانی که تحمل بصیرت و حضور انقلابی مردم را ندارند، چهره والای شهر قدس را با اخبار کاذب خود تخریب کنند.

حجت الاسلام جوکار با بیان اینکه خبرنگاران مراقب باشند، چیزهایی که می‌نویسند حق الناس است، نکند خبری را به دروغ یا بدون تحقیق بازنشر بدهند که این خطاب راجع به همه ماست، خاطر نشان کرد: بنده طرفدار مطالبه گری هستم اما از همه میخواهم مطالبه‌ای اگر می‌شود با رعایت انصاف و اعتدال باشد.

وی با اشاره به وقوع سیل اخیر گفت: امروز منطقه سیل زده فیروزکوه و امامزاده داوود صحنه مدیریت وحدت و همدلی، خدمت جهادی و مدیریت انقلابی است.

امام جمعه شهرقدس گفت: قاتل اره بدست سعودی یعنی بن سلمان، که تا دیروز مورد غضب غربی ها بود اما امروز چون منافع غربی ها در اوست و گاو شیرده خوبی برای آنان است و به نفت و گاز عربستان نیاز دارند از او استقبال کردند و حقوق بشر ادعایی خود را ذبح نمودند.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: در مذاکرات از حقوق خود کوتاه نمی آییم و پاسخ قاطع به غرب و آمریکا داده ایم و بدانند که ایران امروز قدرت نظامی برتر منطقه است و در عین حال هیچ نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد زیرا آنرا مشروع نمی‌داند و تا از قدرت نرم حضور مردم برخوردار است نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد.

صوت خطبه اول

صوت خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشاءِ وَالْإِحْياءِ، وَالْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الأَشْياءِ، الْعَلِيمِ الَّذِى لَايَنْسىٰ مَنْ ذَكَرَهُ، وَلَا يَنْقُصُ مَنْ شَكَرَهُ، وَلَا يَخِيبُ مَنْ دَعَاهُ، وَلَا يَقْطَعُ رَجَاءَ مَنْ رَجَاهُ . اللّٰهُمَّ إِنِّى أُشْهِدُكَ وَكَفىٰ بِكَ شَهِيداً، وَأُشْهِدُ جَمِيعَ مَلائِكَتِكَ وَسُكَّانَ سَمٰواتِكَ وَحَمَلَةِ عَرْشِكَ، وَمَنْ بَعَثْتَ مِنْ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ، وَأَنْشَأْتَ مِنْ أَصْنَافِ خَلْقِكَ، أَنِّى أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللّٰهُ لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که آغاز هستی است پیش از آفرینش و حیات‌بخشی و پایان هستی است پس از نابودی همه چیز، دانایی که از یاد مبرد آن را که یادش کند و کم نگذارد از آنکه شکرش را به‌جای آورد و ناامید نسازد آن را که بخواندش و قطع نکند امید آن‌که به او امید بست؛ خدایا! تو را گواه می‌گیرم و تو برای گواهی کافی هستی و گواه می‌گیرم همه فرشتگانت و ساکنان آسمان‌هایت و نگهبانان عرشت و رسولان و پیامبرانی که برانگیختی و انواع آفریده‌هائی که آفریدی (همه و همه را گواه می‌گیرم) بر اینکه باور دارم که همانا تویی خدا، شایسته پرستشی جز تو نیست؛

وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ وَ لَا عَدِيلَ، وَلَا خُلْفَ لِقَوْلِكَ وَلَا تَبْدِيلَ، وَأَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ، أَدَّىٰ مَا حَمَّلْتَهُ إِلَى الْعِبَادِ، وَجَاهَدَ فِى اللّٰهِ عَزَّ وَجَلَّ حَقَّ الْجِهَادِ، وَأَنَّهُ بَشَّرَ بِمَا هُوَ حَقٌّ مِنَ الثَّوَابِ، وَأَنْذَرَ بِمَا هُوَ صِدْقٌ مِنَ الْعِقَابِ، اللّٰهُمَّ ثَبِّتْنِى عَلىٰ دِينِكَ مَا أَحْيَيْتَنِى؛

یگانه‌ای؛ شریکی نداری و بی‌همتایی و اختلاف و تفاوتی و تغییری در گفتارت نیست و اینکه محمّد ـ که خدا بر او و خاندان او درود فرستد ـ بنده و فرستاده توست؛ رسالتی را که بر عهده‌اش نهاده بودی به بندگانت رساند و در راه خدای عزوجل جهاد کرد، آنگونه که شایسته جهاد بود و به پاداشی که حق است مژده داد و از عذابی که راست است بیم داد، خدایا! تا زنده‌ام مرا بر دین خود ثابت بدار؛

وَلَا تُزِغْ قَلْبِى بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنِى، وَهَبْ لِى مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ . صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَعَلَىٰ آلِ مُحَمَّدٍ، وَاجْعَلْنِى مِنْ أَتْباعِهِ وَشِيعَتِهِ، وَاحْشُرْ نِى فِى زُمْرَتِهِ، وَوَفِّقْنِى لِأَدَاءِ فَرْضِ الْجُمُعَاتِ، وَمَا أَوْجَبْتَ عَلَىَّ فِيها مِنَ الطَّاعَاتِ، وَقَسَمْتَ لِأَهْلِهَا مِنَ الْعَطَاءِ فِى يَوْمِ الْجَزَاءِ، إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ.

و دلم را پس از آنکه به نور هدایت روشن کردی منحرف مکن و از نزد خود رحمتی بر من ببخش، چراکه تنها تو بخشاینده‌ای، درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و مرا از پیروان و شیعیان او قرار ده و در گروه او محشورم گردان و بر انجام واجبات جمعه‌ها و طاعاتی که در آن بر من لازم کردی توفیقم ده و عطایی که در رستاخیز برای اهل جمعه قرار داده‌ای نصیبم گردان، چه همانا تویی قدرتمند حکیم.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت