بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

خطبه نماز جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

حجت الاسلام رضا جوکار امام جمعه شهرقدس در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته با سفارش خود و نمازگزاران ایمانی به رعایت تقوای الهی به تقوای اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و اظهار داشت: برای انجام امر به معروف و نهی از منکر لازم است آن را درست بشناسیم و خوبی‌ها را در جامعه ترویج دهیم و بهتر است این امر در عمل الگوسازی شود و در اثرگذاری گفتار نیز با زبان نرم، ملایم و با انتقال حس خیرخواهی اقدام شود، چراکه با ترویج خوبی‌ها، بدی‌ها از بین خواهد رفت.

وی گفت: یکی از این خوبی ترویج صندوق‌های قرض الحسنه است که موجب از بین رفتن ربا خواهد شد و در ادارات نیز انجام درست و به موقع کار مردم موجب جلوگیری از رشوه‌گیری و انجام کار غیرقانونی می‌شود و بازاریان نیز با توزیع درست کالاها از احتکار، کم فروشی و تخلفات جلوگیری کرده و ترویج پوشاک اسلامی نیز از پدیده زشت لباس‌های هنجارشکن ممانعت خواهد کرد.

امام جمعه شهرقدس درخصوص مشارکت‌های اجتماعی افزود: این امر موجب رشد و توسعه تعالی میشود و لازم است مردم با یکدیگر و مسوولان هم افزایی و هم دلی داشته تا با رشد جامعه زمینه‌سازی در ظهور امام عصر انجام شود.

جوکار ضمن اشاره به اصل تقدم اشاعه معروف نسبت به جلوگیری و ممناعت از منکرات افزود: اگر هنجارهای مناسب در جامعه ترویج شود، ناهنجاری‌ها کم‌رنگ و یا حذف خواهند شد.

وی ضمن اشاره به ٢٢ مرداد روز تشکلها و مشارکت اجتماعی گفت: آیه تعاونوا علی البر و التقوی (مائده/۲) نماد مشارکت اجتماعی در دین اسلام است. دین اسلام، دین تعاون، همکاری و مشارکت اجتماعی جهت رواج خوبی‌ها، حل مشکلات، رشد، توسعه و تعالی است.

خطیب جمعه شهرستان قدس افزود: ٣ میلیون جوان بیکار در کشور وجود دارد، به عبارتی نرخ بیکاری در کشور بین ١٢ تا ١۴؛ ایجاد اشتغال و حمایت از صنایع کوچک و متوسط از اولویت‌های مهم اقتصاد مقاومتی است. حمایت از صنایع کوچک و متوسط، عامل بی‌اثر کردن تحریم‌های دشمنان و دریچه‌ای برای اجرائی شدن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که رهبر عزیز انقلاب ابلاغ فرمودند.

امام جمعه شهرستان قدس اظهار داشت: ٢٣ مرداد روز مقاومت اسلامی است. این روز یادآور پیروزی حزب الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی است. پشتوانه پروردگار عالم و منطق و گفتمان مقاومت انقلابی دو عامل پیروزی حزب الله در جنگ ٣٣ روزه بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار خاطرنشان کرد: بعد از حملات اخیر رژیم صهیونیستی شاهد پاسخ‌های موشکی جهاد اسلامی به عمق مناطق اشغالی که در واقع سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیست را در هم شکست و قدرت پوشالی و دروغین این رژیم اشغالی را نشان داد. این پیام بیانگر اضمحلال و نابودی رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک است.

وی ادامه داد: بنابر آیات و تجربه این چند دهه، تنها راه آزاد سازی فلسطین و قدس شریف، مقاومت است. رهبر معظم انقلاب نیز در پاسخ به نامه اخیر دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین که حاوی گزارش وضعیت اخیر و شکست رژیم صهیونیست بود، چنین فرمودند که شما ثابت کردید هر بخش از مقاومت به تنهایی می‌تواند بینی رژیم صهیونیست را به خاک بساید.

خطیب نماز جمعه شهرقدس بیان کرد: پیروزی ٣ روزه اخیر فلسطین در جنگ با رژیم صهیونیست نتیجه لشکر بین المللی مقاومت اسلامی است که حاج قاسم سلیمانی آن را در کشورهای مختلف ساماندهی، شبکه سازی و توانمند سازی نمود. مردم فلسطینی که روزی با سنگ و چوب در مقابل رژیم صهیونیست ایستادگی می‌کردند، امروز با موشک‌های سجیل در مقابل این رژیم سربلند می‌کنند و این منطقه اشغالی و گنبد آهنی را در هم می‌کوبند. این از برکات انقلاب اسلامی ایران است.

امام جمعه شهرستان قدس اظهار داشت: ٢۶ مرداد ماه یادآور بازگشت اولین گروه آزادگان و اسرای ایرانی در سال ١٣۶٩ است. آزادگان سر افرازی که در عین اینکه اسیر دست دشمن شدند و در زنجیر آنان بودند، در نهایت شعار هیهات من الذله آنان که از مکتب امام حسین علیه السلام فراگرفته بودند کارساز شد، منطق مقاومت آنان جواب داد و با افتخار آزاد شدند. آزادگان نمونه‌های عینی پیروی واقعی از مکتب آزادگی، استکبار ستیزی، ذلت ناپذیری و عزت خواهی سید الشهدا علیه السلام هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار گفت: موضع انقلابی جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای نمونه دیگری از منطق مقاومت است. غربی‌ها در حین انجام مذاکرات هم جنگ روانی راه انداختند، هم اقدامات خرابکارانه تروریستی و ضد سایبری انجام دادند، هم بر عدم خروج سپاه از لیست تروریسم اصرار ورزیدند و هم تحریم‌های جدیدی توسط آمریکای جنایتکار علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شد. با این حال ایران بر توافقات هسته‌ای خود پای‌بند بود. جمهوری اسلامی تا هنگامی که شرایطی که بیان نمونه، مواضع حقی که دارد و حرفهای پر صلابت و با اقتدار رهبر و دولت و ملتش محقق نشود این توافق را انجام نخواهد داد.

امام جمعه شهرستان قدس در پایان تصریح کرد: پیشرفت‌های ایران در عین تحریم‌ها نمونه سوم منطق مقاومت اسلامی است. پرتاب ماهواره کاملا بومی خیام یکی از برکات این مقاومت است که روز سه‌شنبه پرتاب شد که مدجب تعجب غربی‌ها گردید. تا کنون ماهواره‌های طلوع، رصد، فجر، ناهید، پیام و ظفر با دانش بومی ساخته شد و اینبار این ماهواره با کمک یکی از قدرتهای منطقه یعنی روسیه ساخته و پرتاب شد.

صوت خطبه اول

صوت خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشاءِ وَالْإِحْياءِ، وَالْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الأَشْياءِ، الْعَلِيمِ الَّذِى لَايَنْسىٰ مَنْ ذَكَرَهُ، وَلَا يَنْقُصُ مَنْ شَكَرَهُ، وَلَا يَخِيبُ مَنْ دَعَاهُ، وَلَا يَقْطَعُ رَجَاءَ مَنْ رَجَاهُ . اللّٰهُمَّ إِنِّى أُشْهِدُكَ وَكَفىٰ بِكَ شَهِيداً، وَأُشْهِدُ جَمِيعَ مَلائِكَتِكَ وَسُكَّانَ سَمٰواتِكَ وَحَمَلَةِ عَرْشِكَ، وَمَنْ بَعَثْتَ مِنْ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ، وَأَنْشَأْتَ مِنْ أَصْنَافِ خَلْقِكَ، أَنِّى أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللّٰهُ لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که آغاز هستی است پیش از آفرینش و حیات‌بخشی و پایان هستی است پس از نابودی همه چیز، دانایی که از یاد مبرد آن را که یادش کند و کم نگذارد از آنکه شکرش را به‌جای آورد و ناامید نسازد آن را که بخواندش و قطع نکند امید آن‌که به او امید بست؛ خدایا! تو را گواه می‌گیرم و تو برای گواهی کافی هستی و گواه می‌گیرم همه فرشتگانت و ساکنان آسمان‌هایت و نگهبانان عرشت و رسولان و پیامبرانی که برانگیختی و انواع آفریده‌هائی که آفریدی (همه و همه را گواه می‌گیرم) بر اینکه باور دارم که همانا تویی خدا، شایسته پرستشی جز تو نیست؛

وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ وَ لَا عَدِيلَ، وَلَا خُلْفَ لِقَوْلِكَ وَلَا تَبْدِيلَ، وَأَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ، أَدَّىٰ مَا حَمَّلْتَهُ إِلَى الْعِبَادِ، وَجَاهَدَ فِى اللّٰهِ عَزَّ وَجَلَّ حَقَّ الْجِهَادِ، وَأَنَّهُ بَشَّرَ بِمَا هُوَ حَقٌّ مِنَ الثَّوَابِ، وَأَنْذَرَ بِمَا هُوَ صِدْقٌ مِنَ الْعِقَابِ، اللّٰهُمَّ ثَبِّتْنِى عَلىٰ دِينِكَ مَا أَحْيَيْتَنِى؛

یگانه‌ای؛ شریکی نداری و بی‌همتایی و اختلاف و تفاوتی و تغییری در گفتارت نیست و اینکه محمّد ـ که خدا بر او و خاندان او درود فرستد ـ بنده و فرستاده توست؛ رسالتی را که بر عهده‌اش نهاده بودی به بندگانت رساند و در راه خدای عزوجل جهاد کرد، آنگونه که شایسته جهاد بود و به پاداشی که حق است مژده داد و از عذابی که راست است بیم داد، خدایا! تا زنده‌ام مرا بر دین خود ثابت بدار؛

وَلَا تُزِغْ قَلْبِى بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنِى، وَهَبْ لِى مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ . صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَعَلَىٰ آلِ مُحَمَّدٍ، وَاجْعَلْنِى مِنْ أَتْباعِهِ وَشِيعَتِهِ، وَاحْشُرْ نِى فِى زُمْرَتِهِ، وَوَفِّقْنِى لِأَدَاءِ فَرْضِ الْجُمُعَاتِ، وَمَا أَوْجَبْتَ عَلَىَّ فِيها مِنَ الطَّاعَاتِ، وَقَسَمْتَ لِأَهْلِهَا مِنَ الْعَطَاءِ فِى يَوْمِ الْجَزَاءِ، إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ.

و دلم را پس از آنکه به نور هدایت روشن کردی منحرف مکن و از نزد خود رحمتی بر من ببخش، چراکه تنها تو بخشاینده‌ای، درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و مرا از پیروان و شیعیان او قرار ده و در گروه او محشورم گردان و بر انجام واجبات جمعه‌ها و طاعاتی که در آن بر من لازم کردی توفیقم ده و عطایی که در رستاخیز برای اهل جمعه قرار داده‌ای نصیبم گردان، چه همانا تویی قدرتمند حکیم.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت