بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

خطبه نماز جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

حجت‌الاسلام والمسلمین جوکار، ضمن تسلیت ایام حزن، اندوه و ماتم اهل بیت و اسارت آل الله علیهم الصلاه و دعوت مؤمنین به تقوای الهی گفت: یکی از مهمترین معروف‌ها، احیاء و تقویت مساجد است؛ ۳۰ مرداد سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی بدست رژیم صهیونیستی است که به همین مناسبت این روز، به روز جهانی مساجد نامگذاری گردیده است.

وی ضمن بیان روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پیرامون معراج و دیدن درهای بهشت و جهنم گفت: از آن حضرت چنین نقل کرده‌اند که ایشان در معراج، دیدند که بالای درب ششم بهشت چنین نوشته شده است که اگر کسی دوست دارد قبرش وسیع و راحت باشد، به مسجد برود، هرکس می‌خواهد کرم‌ها در قبر بدنش را نخورند، مساجد را نظافت نماید، هرکس می‌خواهد قبرش تاریک نباشد، مساجد را روشن نماید و هرکس می‌خواهد وقتی از دنیا رفت بدنش در قبر نپوسد و تازه بماند، فرش‌های مسجد را خریداری کند.

جوکار افزود: بر همه ما لازم است قدر مسجد را بشناسیم؛ چرا که مسجد مرکز تجمع مؤمنین برای ذکر خدا و کانون مهم دینی و علمی و محل رفع مشکلات اجتماعی است. اگر امروز به مسجد به عنوان مهمترین سنگر فرهنگی و اجتماعی نگاه کنیم، متوحه می‌شویم که این مکان می‌تواند محلی برای رشد و تعالی فرزندان و تحکیم خانواده‌ها باشد.

امام جمعه شهرستان قدس بیان کرد: مسجد باید کانون فعالیت همه رشته‌ها برای جوانان و نوجوانان باشد؛ چه در امور ورزشی، مداحی، امور درسی و… مسجد نقش تشویق و تعلیم جوانان و نوجوانان را ایفا می‌کند. اولین قدم و راهکار حرکت به سوی کانون شدن مسجد در جهت پیشروی همه امور خیر،خروج از انحصارگرایی مساجد است.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار ضمن تأکید بر جایگاه والای مسجد گفت: اگر می‌خواهید خانواده‌ها حفظ شوند، آسیب‌های اجتماعی کم شود و دست مزدوران از فرهنگ اصیل اسلامی کوتاه شود به مساجد اهمیت بدهید و درب مساجد را باز کنید و اجازه بدهید همه طوایف و افکار مختلف وارد مساجد شوند و از فضای معنوی این مکان استفاده کنند.

وی افزود: هنر نماز جمعه و مساجد باید این باشد که همه را راه بدهند آن گاه بی ححاب را چادری کند و کم حجاب را محجبه کند؛ مسجد در تراز انقلاب مسجدی است که محل رفع مشکلات، مطالبه گری، رفع نیاز اقتصادی و کانون فعالیت‌های فرهنگی مذهبی باشد.

جوکار ضمن اشاره به سفر وزیر فرهنگ و ارشاد به شهرستان قدس افزود: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد در طی حضورشان در محل مصلی نماز جمعه شهرستان قدس ضمن توجه به مشکلات شهر، اذعان کردند که شهرستان قدس ، شهرستان ویژه فرهنگی است و باید بصورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار ضمن تسلیت شهادت امام سجاد علیه السلام با اشاره به کتاب حماسهٔ امام سجاد علیه السلام که از سوی انتشارات انقلاب اسلامی و با تکیه بر فرمایشات مقام معظم رهبری به چاپ رسیده بیان داشت: گریه‌های حماسی و سیاسی یکی از کارهای مهم سیره امام سجاد علیه السلام در تبیین جایگاه اهل بیت و نشان دادن چهره ظالمان عصر بود.

وی افزود: دعا و موعظه دو حماسهٔ حضرت امام سجاد بود که سلاح هر دو حماسه، گریه‌های سیاسی بود. میراث باقی مانده از آن حضرت کتاب سرتاسر حماسهٔ صحیفه سجادیه است. این کتاب همگام با محتوای اخلاقی و دینی که دارد، کاملا سیاسی است.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار ضمن اشاره به کودتای ٢٨ مرداد توسط امریکا و بازگردادن شاه گفت:آنچه باعث سقوط دولت دکتر مصدق شد اشتباه بزرگ راهبردی مصدق در اعتماد به آمریکا بود خطر که بارها رهبر معظم انقلاب به این خطر هشدار داده اند؛

جوکار با اشاره به روز صنایع دفاعی،اظهار داشت: صنایع دفاعی در عین وجود تحریم ها دارای اقتدار و بازدارندگی است که از مسئولان کشور انتظار داریم به سایر صنایع داخلی توجه نمایند تا صنایعی چون خودرو سازی نیز همچون صنایع دفاعی پیشرفت کند.

وی در پایان بمناسبت روز پزشک از جامعهٔ پزشکی و بویژه پزشکانی که در ایام کرونا و بصورت جهادی به قشر مستضعف خدمات پزشکی و درمانی رایگان ارائه می‌دهند تشکر نمود.

صوت خطبه اول

صوت خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشاءِ وَالْإِحْياءِ، وَالْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الأَشْياءِ، الْعَلِيمِ الَّذِى لَايَنْسىٰ مَنْ ذَكَرَهُ، وَلَا يَنْقُصُ مَنْ شَكَرَهُ، وَلَا يَخِيبُ مَنْ دَعَاهُ، وَلَا يَقْطَعُ رَجَاءَ مَنْ رَجَاهُ . اللّٰهُمَّ إِنِّى أُشْهِدُكَ وَكَفىٰ بِكَ شَهِيداً، وَأُشْهِدُ جَمِيعَ مَلائِكَتِكَ وَسُكَّانَ سَمٰواتِكَ وَحَمَلَةِ عَرْشِكَ، وَمَنْ بَعَثْتَ مِنْ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ، وَأَنْشَأْتَ مِنْ أَصْنَافِ خَلْقِكَ، أَنِّى أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللّٰهُ لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که آغاز هستی است پیش از آفرینش و حیات‌بخشی و پایان هستی است پس از نابودی همه چیز، دانایی که از یاد مبرد آن را که یادش کند و کم نگذارد از آنکه شکرش را به‌جای آورد و ناامید نسازد آن را که بخواندش و قطع نکند امید آن‌که به او امید بست؛ خدایا! تو را گواه می‌گیرم و تو برای گواهی کافی هستی و گواه می‌گیرم همه فرشتگانت و ساکنان آسمان‌هایت و نگهبانان عرشت و رسولان و پیامبرانی که برانگیختی و انواع آفریده‌هائی که آفریدی (همه و همه را گواه می‌گیرم) بر اینکه باور دارم که همانا تویی خدا، شایسته پرستشی جز تو نیست؛

وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ وَ لَا عَدِيلَ، وَلَا خُلْفَ لِقَوْلِكَ وَلَا تَبْدِيلَ، وَأَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ، أَدَّىٰ مَا حَمَّلْتَهُ إِلَى الْعِبَادِ، وَجَاهَدَ فِى اللّٰهِ عَزَّ وَجَلَّ حَقَّ الْجِهَادِ، وَأَنَّهُ بَشَّرَ بِمَا هُوَ حَقٌّ مِنَ الثَّوَابِ، وَأَنْذَرَ بِمَا هُوَ صِدْقٌ مِنَ الْعِقَابِ، اللّٰهُمَّ ثَبِّتْنِى عَلىٰ دِينِكَ مَا أَحْيَيْتَنِى؛

یگانه‌ای؛ شریکی نداری و بی‌همتایی و اختلاف و تفاوتی و تغییری در گفتارت نیست و اینکه محمّد ـ که خدا بر او و خاندان او درود فرستد ـ بنده و فرستاده توست؛ رسالتی را که بر عهده‌اش نهاده بودی به بندگانت رساند و در راه خدای عزوجل جهاد کرد، آنگونه که شایسته جهاد بود و به پاداشی که حق است مژده داد و از عذابی که راست است بیم داد، خدایا! تا زنده‌ام مرا بر دین خود ثابت بدار؛

وَلَا تُزِغْ قَلْبِى بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنِى، وَهَبْ لِى مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ . صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَعَلَىٰ آلِ مُحَمَّدٍ، وَاجْعَلْنِى مِنْ أَتْباعِهِ وَشِيعَتِهِ، وَاحْشُرْ نِى فِى زُمْرَتِهِ، وَوَفِّقْنِى لِأَدَاءِ فَرْضِ الْجُمُعَاتِ، وَمَا أَوْجَبْتَ عَلَىَّ فِيها مِنَ الطَّاعَاتِ، وَقَسَمْتَ لِأَهْلِهَا مِنَ الْعَطَاءِ فِى يَوْمِ الْجَزَاءِ، إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ.

و دلم را پس از آنکه به نور هدایت روشن کردی منحرف مکن و از نزد خود رحمتی بر من ببخش، چراکه تنها تو بخشاینده‌ای، درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و مرا از پیروان و شیعیان او قرار ده و در گروه او محشورم گردان و بر انجام واجبات جمعه‌ها و طاعاتی که در آن بر من لازم کردی توفیقم ده و عطایی که در رستاخیز برای اهل جمعه قرار داده‌ای نصیبم گردان، چه همانا تویی قدرتمند حکیم.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت