بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

نماز جمعه ۱۸ آذر ماه ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام رضا جوکار امام‌جمعه شهرقدس در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته ضمن تسلیت فرارسیدن دهه اول از ایام شهادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها و سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و خدا محوری در زندگی اظهار داشت: یکی از معیارهای انتخاب همسر شایسته برای دستیابی به ازدواج موفق، توجه به اخلاق و رفتار نیکو و پسندیده است و هر چه جامعه به سمت پیشرفت در علم، صنعت و تکنولوژی حرکت می‌کند، نیاز جوامع بشری به اخلاق نیکو بیشتر می‌شود.

وی افزود: امروز سیر صعودی آمار قتل، خودکشی، دعواهای خانوادگی، طلاق و متلاشی شدن خانواده‌ها تنها یک نکته را بیان می‌کند و آن فقدان اخلاق نیکو در جامعه است.

خطیب نماز جمعه شهرقدس با اشاره به اینکه سبک زندگی علوی و فاطمی والاترین الگوی جوانان مؤمن و متدین در زندگی است گفت: همسران و خانواده‌هایی که در محیط خانواده خدا محوری را در زندگی رعایت می‌کنند فرزندان شهدا و سربازان حقیقی امام زمان (ع) تربیت می‌شود و خانه‌ای که در آن اخلاق حاکم باشد، روحیه تعاون و همدلی، روحیه ایثار و از خود گذشتگی، سازگاری و تحمل سختی‌ها و مشکلات وجود دارد.

وی با اشاره به روز جهانی بشر خاطرنشان کرد: کسانی که نه با مفهوم حقوق آشنایی دارند و نه بشر را می‌شناسند؛ ازنظر آنان بشر کسی است که تحت سلطه و زیر یوغ ظلم آنان است.

جوکار ادامه داد: قطعنامه‌ای توسط برخی کشورها علیه جمهوری اسلامی صادر کردند و حکم اعدامی که برای برخی آشوبگران، قاتلان و برهم زنندگان نظم در کشورمان داده شد را محکوم کردند. این قطعنامه‌ها ۴۳ سال است که توسط این کشورها داده می‌شود و دفاع آنان از دشمنان داخلی و خارجی نخ‌نما شده است.

وی افزود: دانشجو رکن پیشرفت کشور و محور تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است و همان جوانان تحصیل‌کرده در محیط دانشگاه که رکن پیشرفت و امید آینده کشور هستند.

جوکار افزود: محور برنامه دشمن، مدرسه و دانشگاه بود و هست. دشمنان سعی کردند آشوب را از دانشگاه به کف خیابان‌ها بیاورد، اما با تدبیر و بصیرت دانشگاه و دانشگاهیان، این تلاش ثمری نداشت و همچون گذشته مأیوس شدند.

وی بیان داشت: دانشجویان مطالبات و انتقاداتی دارند که باید شنیده شود، لازم است به دانشجو کرسی داده شود و مسئولین باید از ظرفیت و نظرات دانشجویان استفاده کنند.

امام‌جمعه شهرقدس با اشاره به اینکه نگرش و رویکرد مدیریتی کشور عوض شده و امروز مسئولان در دانشگاه‌ها و در جمع دانشجویان حضور پیدا می‌کنند و این موجب امیدواری آینده کشور است، گفت: دانشجو حامی وفادار کشور و منتقد دلسوز کشور است. هم از انقلاب دفاع می‌کند و هم انتقاد خود را به مسئولان می‌رساند.

وی اظهار داشت: عده‌ای در فضای مجازی، مشغول ملتهب ساختن جو سیاسی کشور هستند و مسئولان را به نشنیدن سخنان مردم متهم می‌کنند در حالی که باید از همین افراد پرسید آیا شما که چندی قبل دست‌اندرکار این کشور بودید حرف مردم را می‌شنیدید و آیا شنیدن سخن مردم از پشت شیشه دودی خودرو با رفتن در میان مردم و شنیدن سخنانشان فرقی نمی‌کند و آیا در دوران سکان‌داری شما، آن هنگام که فتنه‌هایی مشابه رخ داد، سخنان مردم را می‌شنیدید.

امام‌جمعه شهرقدس افزود: سخن و مطالبه مردم همدلی و وحدت است. مطالبات دیگر مردم از جنس مطالبات اقتصادی، نظامی و فرهنگی است که باید به این ابعاد نیز پرداخت.

وی تصریح کرد: اوضاع کنونی فرهنگ کشور از خط و مشی انقلاب اسلامی، فاصله گرفته است و دستگاه‌های مربوط باید برای اصلاح اوضاع فرهنگی کشور تلاش کنند.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت