بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ امروز: پنج شنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱
حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

نماز جمعه ۹ مهرماه ۱۴۰۱

حجت الاسلام رضا جوکار امام جمعه شهرقدس در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه با اشاره به هشتم ربیع الاول، شهادت امام حسن عسکری و آغاز امامت امام زمان علیهما السلام اظهار داشت: امام حسن عسکری علیه السلام آموزگار سبک زندگی مهدوی در عصر غیبت، الگوی راهبری فرهنگی و سیاستگذار زیست تمدنی است.

وی افزود: امام حسن عسکری علیه السلام در فرمایشی نورانی سبک زندگی دوران غیبت و بهترین و با فضلیت ترین عبادات را بیان داشتند و فرمودند «أَعْرَفُ الناسِ بِحُقُوقِ إخوانِهِ وَأَشَدُّهُمْ قَضاءا لَها أَعْظَمُهُمْ عِنْدَاللّه ِ شَأْناً» (الإحتجاج، ج۲، ص۵۱۷). از این حدیث نورانی می‌فهمیم: ۱٫ دینداری سکولار مآبانه و جامعه گریز در اسلام منتفی است ۲- نسخه دینداری اسلام ناب، جامعه گزینی است، نه جامعه گریزی ۳٫ تدین و عرفان حقیقی از بطن و متن جامعه می‌گذرد؛ بنابر این عظمت شأن هر انسانی مبتنی بر ایمان اجتماعی و جامعه اندیشی وی است.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار، شناخت حقوق دیگران و تلاش برای رفع نیازها و مشکلات آنان را بهترین و با فضیلت‌ترین کاری که در دوران ظهور، دل امام زمان عیله السلام را شاد و آنحضرت را از ما خرسند می‌کند دانست و افزود: جمهوری اسلامی به‌عنوان حکومت زمینه ساز مهدویت و بستر ظهور، خدمت به مردم را در اولویت کار خود قرار داده است، چنانکه رهبر معظم انقلاب بصورت مکرر توفیق خدمت به مردم را به مسئولین یادآوری و تشویق می‌کند؛ بنا بر این حدیث امام حسن عسکری علیه السلام تنها جنبه فردی ندارد، بلکه جنبه حاکمیتی و اجتماعی هم دارد.

وی ادامه داد: در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله منقول است که آنحضرت می‌فرماید: مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. این حدیث در تقوای فردی و اجتماعی کاربرد دارد. فرد مؤمن باید در اموری که انجام می‌دهد جانب احتیاط را رعایت کند.

امام جمعه شهرقدس با اشاره به اینکه در آشوب‌ها و اغتشاشات مثلثی تشکیل می‌شود افزود: در شکل گیری اغتشاشات اولا و در بدو امر حادثه‌ای بحث بر انگیز شکل می‌گیرد؛ در قدم دوم این خبر با دروغ و شایعه همراه شده و فضای مجازی نیز آن را ضریب می‌دهد، سپس هشتک سازی‌ها و پردازش‌هایی با رویکرد فریب مردم بر روی خبر انجام می‌شود و در نهایت در گام سوم کار به فراخوان، آشوبگری، تخریب اموال عمومی و اهانت به اسلام و مقدسات می‌کشد.

وی گفت: دختری که در جریان دستگیری توسط پلیس امنیت اخلاقی از دنیا رفت و همه ما از فوت او ناراحت هستیم، دسیسه‌ دست برخی بیمار دل قرار گرفت و نام این دختر مرحومه در حقیقت اسم رمزی برای انجام عملیات اخیر بود.

جچت الاسلام جوکار افزود: دست اندرکاران این عملیات سه ضلع بودند: ١. نخبه‌گان غافل و مدعی که ضلع علمی جریان را عهده‌دار هستند. این افراد که فضای ذهنی ساختند و با عناوین پر تمطراق خود افکار مردم را فریب دادند. ٢. سلبریتی‌های شهرت طلبی که از سر سفره انقلاب ارتزاق کردند و امروز علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند. اینان شهرت و اموالشان را مدیون جمهوری اسلامی هستند اما در فضای مجازی به تحریک مردم می‌پردازند. در این ضلع حاکمیت در دست رسانه خارجی است. ٣. عده‌ای که فضای میدانی را رقم می‌زنند که این افراد اکثرا اراذل و اوباشی هستند که دنبال خرابکاری هستند. بخشی از این اشخاص هم نادانسته فریب بازی دشمن را خورده و همراهی کردند.

وی خاطر نشان کرد: دشمنانی که نتوانستند تابستان گرمی را برای کشورمان رقم بزنند، امروز باید دنبال گرم کردن زمستان سرد خودشان باشند. امروز دنیای غرب با کمبود جدی منابع نفتی و گازی برای روزهای سرد مواجه است. آنها که توان رفع بحران خودشان را ندارند بدنبال تعیین تکلیف برای ما هستند.

امام جمعه شهرقدس ادامه داد: مبانی و مفاهیم قرآن و اسلام به ما می‌آموزد که باید در همه عرصه‌ها اعم از امور فردی، اجتماعی، عقیدتی، نظامی و… خودمان را آماده کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های تقویت افکار و اذهان جوانان و نوجوانان جهاد تبیین برای آنان است و باید ظرفیت‌های موجود کشور و نظام را به آنان معرفی کرد، افزود: مسئولان باید فضای مجازی را مدیریت و تقویت کنند و زیر ساخت‌های آن را اصلاح کنند.

وی ادامه داد: افرادی که در اغتشاشات حاضر شدند سه دسته هستند: گروهی که فریب خوردند و دفعه اولشان بود، اینان باید مورد رأفت اسلامی قرار بگیرند. عده‌ای همواره در فتنه‌ها در کف خیابان‌ها بودند و در تخریب اموال و آشوبها دست داشتند، با اینها هم باید برخورد شود. اما دسته سومی هم بودند که لیدر و رهبر جریان فتنه و آشوب بودند، باید با این افراد با اشد مجازات برخورد شود.

حجت الاسلام جوکار در پایان تصریح کرد: از سپاه قهرمان که مقتدرانه با هدف قرار دادن و مواضع تروریست ها در مرز کردستان پایگاه آنان را منهدم کرد تشکر می‌کنیم.

بخشی از وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل به و منصوب شرعی و فقهی معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به‌دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است، دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.

دکمه بالا بر سایت